EY Slovenija že od leta 2014 podjetniške zgodbe najuspešnejših družinskih podjetji popisuje v vsakoletni izdaji knjige družinskega podjetništva v Sloveniji. Letošnja predstavlja podjetja Barjans, Bio-Sad, Hubat, Incom, Kodila, Labena, Pekarna Pečjak, Pobles, Škerjanc in Tehnos. Mojca Emeršič, vodja družinskega podjetništva pri EY Slovenija, o letošnjih desetih podjetjih pravi: »V zgodbah podjetij, predstavljenih v letošnji knjigi, pride posebno do izraza velika povezanost lastnikov z zaposlenimi. Pogosto lastniki še vedno vzpostavljajo neposreden stik z zaposlenimi ter ostajajo odprti in dostopni, da lahko z njimi odkrito rešujejo težave.«

Ko podjetje prevzamejo sinovi…

Podjetje Barjans, ki se ukvarja s prodajo profesionalnih pripomočkov za čiščenje, ponuja tako rekoč vse, od različnih strojev, čistil, sanitarnega potrošnega materiala do papirne in gostinske galanterije. Njihov asortiment obsega več kot štiri tisoč izdelkov različnih kakovostnih in cenovnih razredov za čistočo in higieno v prostorih, s prodajo pa so lani ustvarili dobrih 8 milijonov evrov prometa. Še eno uspešno podjetje, ki sta ga od očeta prevzela sinova, je podjetje Pobles. Gre za uspešnega butičnega izdelovalca unikatnega pohištva višjega cenovnega razreda. Podjetje je na lokaciji propadlega cerkniškega lesnega podjetja Brest ustanovil Branko Petrič, ki je bil v Brestu zaposlen. Z nekaj somišljeniki in lastnimi prihranki je odkupil del podjetja in začel pisati zgodbo danes uspešnega družinskega podjetja z 20 zaposlenimi, ki dela pohištvo po naročilu. Podjetje vodita sinova Primož Petrič kot direktor in Samo Petrič kot vodja tehnologije in proizvodnje. Z notranjo opremo pa se ukvarja tudi podjetje Škerjanc, ki ponuja celovite rešitve opreme pisarn, bolnišnic, vrtcev in drugih institucij, predvsem pa restavracij in hotelov. Lani so ustvarili 8 milijonov evrov prihodkov, podjetje vodi Mitja Škerjanec.

Nadaljujejo tradicijo

Eno od desetih predstavljenih podjetij je tudi družinsko podjetje Bio-Sad, ki se lahko pohvali z več kot 25-letno tradicijo v proizvodnji brezalkoholnih in alkoholnih pijač ter pijač na osnovi vina. V letu 2020 načrtujejo širitev v kar 15.000 kvadratnih metrov velik obrat v Lenartu, kjer bo za družinski posel še naprej skrbelo trenutno osem zaposlenih, ki za trg ustvarja 65 različnih izdelkov, pijače polnijo tudi za druge blagovne znamke. Podjetje vodita Vladimir Černčič, ustanovitelj, prokurist in solastnik, ter sin Andrej Černčič, direktor in solastnik podjetja, ki pravi: »Konkurenčni smo zato, ker smo majhni, družinski, nimamo veliko administracije in točno vemo, kaj kdo dela.«

Na seznamu je tudi podjetje Kodila z blagovno znamko Kodila, ki predstavlja uveljavljeno ime hrane iz prekmurske regije. Zaposlujejo okoli 50 ljudi, letos pa bodo dosegli 5,5 milijona evrov prihodkov ob 17-odstotni rasti. V podjetju sta zaposlena Janko Janez Kodila, lastnik in direktor, ter žena Helena Kodila. Vsak dan podjetje Incom v svet pošlje več kot dva milijona kornetov, palčk, lončkov, banjic in drugih vrst sladoleda. Gre za družinsko podjetje iz Ajdovščine, ki bo letos ustvarilo 66 milijonov evrov prihodkov. V podjetje sta vključena oče in sin, Andrej Slokar, lastnik, in Rok Slokar, vodja tehnično-proizvodnega sektorja. Še eno podjetje s seznama je podjetje Pekarna Pečjak, ki je svojo pot začelo leta 1972. Stanislav Pečjak, oče Pekarne Pečjak, se spominja: »Šest let po začetku sem samostojno poskusil z jajčnimi testeninami. To je bila zlata odločitev, zaradi katere smo postali veliki.« Danes so v podjetju zaposleni vsi trije njegovi otroci s svojimi partnerji, tretja generacija pa ima odprta vrata, če se bo odločila za karierno pot v družinskem podjetju, poudarja Pečjak.

Logistika, laboratorijska oprema in analitika ter kmetijski stroji

Med desetimi navdihujočimi družinskimi podjetji najdemo tudi družinsko podjetje Hubat iz Kamnika, ki se lahko pohvali z nazivom »kralji cest«, obenem pa gre za enega vodilnih prevoznikov nevarnih in vnetljivih snovi v regiji. Lastnika Gregor Hubat in njegov brat Aleksander Hubat sta iz podjetja, ki ga je skromno začel njun oče, naredila mednarodno priznanega logista. Svetovno priznani pa so tudi v družinskem podjetju Labena, ki je bilo letos v ožjem izboru za gazelo osrednjeslovenske regije. Nekoč prodajalci visokotehnološke opreme, danes pa tudi resni igralci v laboratorijski analitiki na področju farmacevtike in molekularne biologije so lani imeli blizu osem milijonov evrov prihodkov, kar je 15 odstotkov več kot leto prej, za letos pa jih prvič načrtujejo okroglih deset. Da letošnji nabor navdihujočih družinskih podjetji povezuje mednarodna aktivnost, dokazuje tudi podjetje Tehnos, ki izdeluje mulčerje in druge kmetijske stroje pod lastno blagovno znamko. Zlata gazela leta 2017 zaposluje 125 ljudi, kmetijske stroje pa prodajajo na kar štiri celine. Lastnik in direktor Anton Kisovar o podjetništvu pravi: »Odgovoren si za vse, kar je prav, pa tudi za vse, kar je narobe. S tistim, kar je prav, nimaš težav, te nastanejo takrat, ko gre kaj narobe. Varnega območja ni – vse je le odgovornost.«