Trikratni evropski prvak Kiel (2007, 2010, 2012) si je po uvodnem remiju in petih zaporednih zmagah privoščil prvi poraz v letošnji ligi prvakov. Da je senzacija še večja, je pred več kot 8000 gledalci v domači dvorani Arena Sparkassen izgubil proti Portu, ki se je letos po štirih sezonah vrnil med elito. Portugalci pod vodstvom švedskega trenerja Magnusa Anderssona, nekdanjega vrhunskega igralca in reprezentanta, so na začetku drugega polčasa prvič zaostajali za štiri gole (15:19), a so Kiel ujeli pri 20:20 v 47. minuti. Sledilo je sedem zaporednih izenačenj (zadnje pri 27:27 v 58. minuti), v dramatični končnici pa je bil uspešnejši Porto.

Trener Jicha žalosten in jezen

Kielov igralec Nikola Bilyk, v Tuniziji rojeni Avstrijec in sin očeta Sergeja, ki je bil tam profesionalni rokometni vratar, 25 sekund pred koncem ni bil uspešen z levega krila, saj je njegov strel odlično ustavil vratar Alfredo Quintana. V predzadnji sekundi je Portov igralec Rui Silva (na treningih in tekmah nosi posebna očala) s strelom s tal z devetih metrov zadel za zmago zmajev, kot je vzdevek portugalske ekipe, ki se je po točkah (po osem) na tretjem mestu izenačila z evropskima velikanoma Veszpremom in Kielcami. »Ne morem verjeti, da smo iz Kiela odnesli obe točki. Imeli smo težave z našimi levorokimi igralci, a so fantje odigrali čudežno, še posebej v obrambi. Moja ekipa se je borila kot hudič,« je bil navdušen Portov trener Magnus Andersson. Kiel je med tednom v nemški ligi na gostovanju pri ekipi Rhein Neckar Löwen prav tako izgubil za gol (25:26), po neuspehu proti Portu pa je trener, Čeh Filip Jicha, dejal: »Zares sem žalosten in tudi jezen, ker skozi celotno tekmo nismo zmogli doseči svoje prave ravni igre. Toda biti moram iskren: Porto je odlično opravil svoje delo in je zasluženo zmagal.«

V elitnih skupinah A in B sta se z golom razlike za goste končali še tekmi Flensburg – PSG (29:30) in Motor Zaporožje – Montpellier (25:26), derbi skupine B med Vardarjem in Kielcami pa brez zmagovalca (28:28). V dvorani Jane Sandanski v Skopju, poimenovani po že pokojnem makedonskem revolucionarju in politiku, sta pred več kot 5500 gledalci blestela Slovenca Staš Skube (Vardar, strel 11-7) in Blaž Janc (Kielce, strel 10-7), ki sta bila s po sedmimi goli prva strelca svojih ekip. Dvakratni evropski prvak Vardar (2017, 2019) je proti prvakom stare celine iz leta 2016 že sredi prvega polčasa vodil z 10:5, vendar so ga Kielce ujele že deset minut kasneje (11:11). Poljaki so po zaostanku z 19:22 v sedmih minutah naredili delni izid 6:0, štiri minute pred koncem pa je za ponovno izenačenje na 26:26 poskrbel Slovenec Domen Sikošek Pelko, 22-letni ter 203 centimetre visoki in 120 kilogramov težki krožni napadalec Vardarja.

Oboji zadovoljni s točko

Gostitelji (brez latvijskega orjaka Dainisa Krištopansa in Nemca Cristiana Dissingerja) so po Skubetovem golu na začetku predzadnje minute povedli z 28:27, a je le dvajset sekund kasneje izenačil Vladislav Kuleš. Takoj zatem je Vardar zaradi izključitve ostal brez Rusa Danila Šiškareva, vratar domače ekipe, Alžirec Khalifa Ghedbane (12 obramb, ustavil je 45 odstotkov strelov), pa je 18 sekund pred zadnjim znakom sirene preprečil gol Mariuszu Jurkiewiczu v situaciji ena na ena. Makedonci so imeli še zadnji napad, a strel Skubeta, ki bo v petek dopolnil 30 let, ob izteku tekme ni našel poti v mrežo. »Nismo imeli kompletne obrambne linije, a vseeno smo osvojili točko. Glede na to dejstvo moramo biti zadovoljni,« je ocenil Vardarjev trener Edvard Kokšarov. Z delitvijo točkovnega plena je bil zadovoljen tudi trener Kielc Talant Dušebajev: »Oboji bi si zaslužili zmago, a tudi poraz. V prvem polčasu smo bili mi bližje porazu, v drugem Vardar, na koncu pa je remi najbolj pošten.«