Čeprav Magnus Carlsen redko nastopa na turnirjih po švicarskem sistemu, je tokratna udeležba šampiona burila duhove. Ali naj ima svetovni prvak pravico igrati na turnirju, katerega zmagovalec se uvrsti na turnir kandidatov za naslov svetovnega prvaka? Sam meni, da ne, ker pa mu je bilo dovoljeno, se je prijavil. Enako je mnenje Fabiana Caruane, zadnjega izzivalca Carlsena, ki je že uvrščen na kandidatski turnir in je torej v podobnem položaju. Kakor koli: 21 igralcev z ratingom nad 2700 točk in več kot sto nad 2600 točk je obetalo trd turnir. Prav Caruana in Wang Hao sta najbolje izkoristila zaspan začetek prvaka in bila po treh krogih sama na vrhu. Američan je tam ostal ves čas, Kitajec pa je nekajkrat tragično zapravil po pol točke.

Pred zadnjim krogom je Caruana vodil sam, Carlsen pa je bil v živčni družbi: Wang Hao, Kirill Alekseenko, Levon Aronjan, Nikita Vitjugov, Hikaru Nakamura in David Howell so še gojili upe po preboju na turnir kandidatov; le Kitajec je bil zaradi najmočnejših nasprotnikov odvisen samo od sebe. Anglež, ki je prav tako iskal zmago, mu je dal priložnost. Wang je ujel in s tem prehitel Caruano, preostali pa so remizirali. Pretkani 30-letnik iz Harbina, ki je nekoč že bil na robu elitne deseterice, si je priigral zmago in prvi nastop na turnirju kandidatov. Je eden redkih velemojstrov, ki nikoli niso postali mednarodni mojstri; to stopnico je tako kot Gari Kasparov in Vladimir Kramnik kar preskočil. Šesto mesto pač ni razveselilo Carlsena, ki pa je v uteho izboljšal svetovni rekord Dinga Lirena, saj je neporažen že 101 klasično partijo.