Za večino mladih je začetek študija prvi korak v samostojnost. »Pričakujem, da se bom imela lepo, da bom uživala in izkusila študentsko življenje v pravem pomenu besede. Obenem pa pričakujem, da se bom naučila popolnoma samostojnega življenja v 'tujem' mestu, se seveda tudi na faksu naučila kaj uporabnega in navezala nova poznanstva,« je svoje misli ob začetku študija strnila brucka ekonomske fakultete Nina Kotnik, ki prihaja iz Velenja. Dodaja še, da bo prav izkustvo samostojnosti tisto, česar se najbolj veseli: »Sam si moraš dati brco v rit, saj tukaj ni več staršev, ki so ti vsako sekundo na voljo.«

Pričakovanja novih študentov ob začetku študija so seveda različna. Nekaterim je ob učenju najpomembnejša zabava in ustvarjanje dobrih spominov, spet drugi pa aktivno iščejo dodatne priložnosti za razvijanje na različnih področjih. Jan Slapar iz Sežane začenja študij dramske igre, pri tem pa si obeta predvsem nove izzive in osebno rast: »Moja študijska smer zahteva veliko kompetenc, ki jih krepiš in razvijaš. To pa mi je tudi v veliko veselje. Veliko bo dela in odrekanja, kot na vsakem faksu, ampak verjamem, da bom vedno našel motivacijo in prebrodil tiste težke dni.« Ker mu je zelo pomembno dobro skupinsko vzdušje, komaj čaka, da bo s sošolci preživljal prosti čas in skupaj z njimi ustvarjal na odrskih deskah: »Vsi predmeti na akademiji mi bodo prinesli ogromno znanja in veščin za mojo nadaljnjo pot. Sam sem velik gurman, tako da se veselim tudi kosil na študentske bone.«

Težavno iskanje stanovanja

Medtem ko nekateri sveži študenti že natančno načrtujejo, kaj vse bi radi na faksu doživeli, pa se drugi s tem ne obremenjujejo preveč. Brucka politologije iz Žalca Katja Grobelnik od študentskega življenja nimam konkretnih pričakovanj: »Pravzaprav se bom pustila presenetiti, kaj bo prineslo to novo obdobje življenja. Najbolj se veselim poceni hrane na bone in študija na področju, ki me res zanima.« Povedala je še, da je med iskanjem stanovanja močno občutila stanovanjsko krizo: »Dokler nisem letos tega doživela sama, si niti mislila nisem, da je to takšen pereč problem, še posebej za tiste, ki si tako kot jaz želijo bivati v stanovanju in ne v študentskem domu. Slednji so letos po izkušnjah prijateljev boljše uredili sistem sprejemanja novih študentov v domove, medtem ko se na področju privatnih stanovanj ni nič izboljšalo.«

Opozorila o bivalni problematiki študentov v Ljubljani, ki je posledica pomanjkanja študentskih sob in visokih najemnin pri zasebnikih, so vedno glasnejša. Podobno situacijo opaža tudi bruc Jakob Murovec iz Nove Gorice, ki je 1. letnik novinarstva. Pravi, da je sobo v študentskem domu dobil še pred prvim oktobrom, medtem ko nekateri te sreče niso imeli: »V tem vidim velik problem. Za nekoga, ki tukaj v Ljubljani nima nobenih zvez, svojcev ali prijateljev, ki bi mu lahko vsaj v začetni fazi ponudili neko nastanitev, dokler ne dobi doma, je to kar velika težava. V tem primeru ti očitno ne preostane drugega kot biti v škatli pod Tromostovjem.« Glede samega študija pa si Jakob želi predvsem dobre zabave in novega znanja: »Veselim se tega študijskega življenja, ki ga vsi tako opevajo kot najlepša leta v našem življenju. Veselim se vsega novega.«