Na sinočnji zaključni konferenci v predsedniški palači je svoje izjemne poslovne in osebne dosežke v preteklem letu predstavila prva generacija štipendistov Fundacije za ustvarjalne mlade. Poslanstvo Fundacije je, kot poudarja njen predsednik Matija Goljar, zagotavljati varno okolje, v katerem mladi uresničijo svoje potenciale, saj jih šolski sistem ne pripravi dovolj na življenje ter jim ne nudi vseh veščin, potrebnih za preboj v svet sodobnega podjetništva.

Zgled vrstnikom in drugi generaciji

Želijo si, da bi bila prva generacija štipendistov Fundacije zgled vrstnikom in drugi generaciji, ki jo bodo razglasili v kratkem, da je vredno zbrati pogum in poskušati izpeljati svoje projekte, tako za lasten uspeh v življenju kot dobrobit širše skupnosti. Predsednik Fundacije Matija Goljar izpostavlja, da so prav ustvarjalke in ustvarjalci tisti, ki predstavljajo upanje za svetlo prihodnost nas vseh. »Mlada generacija kaže pravo pot. Štipendisti Fundacije za ustvarjalne mlade prve generacije nam dajejo navdih za vsa naslednja leta.«

»To ni generacija, ki ji je bilo vse podano na pladnju. Spodbuda mentorjev in podpornikov je bila pri njih tista pika na i, ki jim je pomagala odpreti marsikatera vrata. Hvala mentorjem in hvala uglednim podjetjem, ki so v preteklem letu pomagala Ustvarjalniku in Fundaciji pripraviti številne dogodke, ki jih je obiskalo več kot dva tisoč ljudi. Z njihovo pomočjo so ti mladi podjetniki ustvarili za 100.000 evrov dohodka in to ni majhna stvar, saj je njihova povprečna starost komaj 20 let. To je dokaz, da je tudi v Sloveniji mogoče narediti spremembe. Samo s srcem je treba delati in to je prva generacija naših štipendistov dokazala.«

Oli – kotiček sreče

Veronika Rožmanc je strokovno komisijo prepričala z Olijem, multifunkcijskim šotorom v obliki kita, ki ni zgolj igrača, temveč tudi družbeni opomin, saj je z njim želela svetovno javnost opozoriti na skrb za ogrožene kite in zagotavljanje čistega morja. Njen Oli, kotiček sreče, je prejel že več oblikovalskih nagrad, tako doma kot v tujini, bil je uvrščen med devetih najboljših produktov v Sloveniji in tako dobil priložnost, da se je predstavil tudi največjem oblikovalskih dogodkov na Danskem.

Po prejemu obeh nagrad je Veronika Rožmanc izjavila: »To pa je presenečenje! Hvala vsem. Moram priznati, da sem hudo oklevala, preden sem se lani prijavila na Ustvarjalnikovo Fundacijo za ustvarjalne mlade. Slišala sem, da me skoraj ne bi sprejeli, saj sem v prijavi pozabila zapisati svoj priimek. Zato ne morem verjeti, da sem danes tukaj, da držim v roki dve nagradi. Še enkrat hvala vsem, ki so mi na tej poti pomagali, hvala za čudovito leto norih dogodivščin, izkušenj in novega znanja. Če se kdo slučajno še ni prijavil za štipendista nove generacije, naj to nemudoma stori.«

S Skazo na tuje trge

Veronika Rožmanc je 22-letna študentka grafičnega oblikovanja na Naravoslovno-tehnični fakulteti Univerze v Ljubljani z izjemnim čutom za izdelke. Kot otrok je vedno rada ustvarjala in pomagala v mamini butični trgovini. Tudi zaradi tega je vedno želela ustvariti lasten produkt. Navdih zanj je našla v spominih na otroštvo, ko se je skrivala v šotorih iz rjuh. Tako je nastal multifunkcijski šotor v obliki kita. Šotor Oli malčkom predstavlja varno zavetje in prostor za ustvarjalnost.

Ko odraščajo, se skupaj z njimi spreminja, postane lahko spalna vreča ali kotiček za počitek. V okviru njenega dela v Fundaciji za ustvarjalne mlade se je s svojim produktom prijavila na več mednarodnih oblikovalskih tekmovanj in prejela številna priznanja. Že na letošnjem podjetniškem dogodku Startup train 2019 je prejela posebno priznanje za najboljši produkt, zaradi česar si je zagotovila tudi sodelovanje z uglednim slovenskim podjetjem Plastika Skaza, s katerim to jesen že načrtuje začetek serijske proizvodnje in prodajo Olija na tuje trge.