Konstruktivni odnosi z Evropsko unijo, drugačna migrantska politika, politične reforme, spodbuda gospodarstvu in navsezadnje tudi bolj zmerna politična komunikacija – to je v svojem poldrugo uro dolgem nastopu v poslanski zbornici v Rimu državljanom v imenu nove vlade včeraj obljubil stari in novi premier Giuseppe Conte. S potrjevanjem vlade v spodnjem domu parlamenta in še današnjim v senatu se tako končuje enomesečno obdobje velike politične nestabilnosti Italije, ki se je začelo z odločitvijo šefa tedanje vladne stranke Liga in notranjega ministra Mattea Salvinija, da zruši lastno vlado in poskusi doseči predčasne volitve. Končuje pa se z njegovim odhodom v opozicijo ter z novo vlado že doslej koalicijskega Gibanja petih zvezd in doslej opozicijskih demokratov.

Veliko poti te vlade vodi v Bruselj

Teme, ki jih je v svojem govoru naštel 55-letni Conte, so med seboj precej prepletene, predvsem pa povezane z Evropsko unijo. Premier denimo ni uslišal zahtev po odpravi vseh tako imenovanih Salvinijevih odlokov o migracijah, ki so bili zelo ostri in med drugim predvidevali kazni za vplutje ladij z migranti v italijanske vode. Conte je dejal, da bodo odloke preučili, da pa bodo ladjam dovolili vplutje v italijanske vode, predvsem pa si prizadevali za dogovor 28 članic o prerazporejanju migrantov in vzpostavitvi »človekoljubnih koridorjev« za evakuacijo beguncev z nevarnih območij. Doslej EU učinkovitega dogovora o prerazporejanju beguncev sicer ni bila sposobna doseči.

Z EU je povezana tudi obljuba o bodočem proračunu, ki je ena od prednostnih nalog nove vlade. Conte je obljubil, da bo dosegel več razumevanja Bruslja za javne finance Italije in preprečil zvišanje DDV. Ta se bo januarja zgodil avtomatsko, če vlada ne najde novih proračunskih virov ali zmanjša porabe. Dejal je tudi, da bo Italija svoje interese uresničevala v okviru EU, ne zunaj nje. Na svoj prvi zunanjepolitični obisk jutri odhaja v Bruselj.

Conte je obljubil politično reformo z zmanjšanjem števila poslancev v parlamentu, za kar se zavzema Gibanje petih zvezd, pa tudi spremembo gospodarske in socialne politike, zmanjšanje razlik med severom in jugom, več priložnosti za mlade in za ženske.

Liga že prvi dan pokazala, kako glasna bo

Zelo konkretno je tudi rekel, da bo ta vlada končala z obnašanjem, ki si ga je privoščil Salvini, čeprav ga ni imenoval. »Za seboj želimo pustiti hrup neuporabnih dekretov ter bojevite in bombastične izjave.«

Če bo vlada to storila, pa gotovo ne bo Salvini, kar so včeraj že pokazali poslanci in privrženci njegove Lige. Med Contejevim govorom so vpili: »Volitve, volitve!« Te je zahtevalo tudi nekaj sto privržencev Lige na protestih pred parlamentom. »Jasno je, da se je zgodila zarota Bruslja, da odrine Salvinija in ustavi reforme, ki jih je hotel sprejeti, denimo enotno davčno stopnjo,« je za DPA dejal pristaš Lige Stefano Zacchini. Salvini pa je rekel: »Lahko bežijo pred volitvami nekaj mesecev, a ko se bodo zgodile, bomo zmagali.«

S tem je meril na ocene, da novo vlado bolj drži skupaj strah pred Salvinijevo zmago na predčasnih volitvah kot programski pogledi, saj so bili demokrati in Gibanje petih zvezd pred lanskimi volitvami goreči politični nasprotniki. Po drugi strani je Salviniju po neuspelem manevru izsiliti predčasne volitve podpora v anketah opazno padla, jo bo pa zdaj lahko višal s še bolj neomejenimi napadi s položaja šefa opozicije. ba, agencije