Kombinat arhitekti imajo za sabo trinajst let delovanja in v tem času so si ustvarili pomembno mesto v slovenskem arhitekturnem prostoru. Neznačilnega in neurbanega imena si ustanovitelji Alenka Korenjak, Ana Grk, Blaž Kandus in Tomaž Čeligoj niso nadeli naključno, kot pravi Blaž Kandus: »Ime kombinat izhaja iz različnih kombinacij, ki jih ustvarjamo kot arhitekti, predstavlja pa tudi naš odnos v skupini, kjer odločitve sprejemamo skupaj, se skupaj soočamo z izzivi in se skupaj veselimo uspehov.«

Arhitekturna pisarna Kombinat predstavlja kombinacijo znanja, zavzetosti, odprtosti in veselja do dela. Mesto Tomaža Čeligoja sta prevzela Alja Mišigoj in Rok Preskar – zdaj ekipa deluje s petimi stalnimi in nekaterimi občasnimi sodelavci.

Z naročnikom sodelujejo od prvih skic in vse do vselitve – poskrbijo za idejni projekt, pridobitev gradbenega dovoljenja, izvedbene načrte, nadzor nad izvedbo in načrt opreme. Sodelujejo s številnimi strokovnjaki, naročniku pomagajo in svetujejo tudi pri izbiri izvajalcev.

Njihovi projekti obsegajo individualne hiše in prenove stanovanj, večje javne objekte in urbane ureditve. Nekateri od teh projektov so: prenova mestnega središča Slovenj Gradca (2010), prenova Eipprove ulice v Ljubljani (2016), nadkritje tržnice v Žalcu (2019), prenova staromeščanskega stanovanja na Dunaju (2015), prenova in prizidava brunarice v Bašlju (2011) in hiša MJ na Dolenjskem (2012). V biroju Kombinat so si za cilje zadali zadovoljstvo naročnikov in kakovosten prispevek okolju, v katerem gradijo. Ana Grk pravi: »Vsak projekt je za nas izziv, naj gre za kos pohištva ali stanovanjsko sosesko. Vsake naloge se lotimo od začetka, a vanjo vgradimo vse znanje in izkušnje, ki smo si jih nabrali dotlej. Prizadevamo si za premišljene rešitve, tako na papirju kot pri izvedbi.«

Za svoje delo so prejeli številne nagrade na natečajih, med drugim za ureditev osrednje ljubljanske tržnice leta 2008. Za individualno stanovanjsko gradnjo, stanovanjsko hišo MJ na Dolenjskem, so leta 2015 prejeli nagrado lesena hiša – ikona, leta 2016 pa posebno omembo na izboru za Interier leta 2016 za stanovanje AB na Dunaju. Leta 2018 so za rekonstrukcijo zidanice na Kozjanskem prejeli big see architecture award v kategoriji stanovanjske gradnje, ki jo podeljuje Zavod Big.

Rešitev brez rušitve

Značilen izraz nazora arhitektov Kombinat je rekonstrukcija hiše na Kozjanskem. Širok pogled na stanje slovenskega okolja, ki kaže problem splošne razpršene pozidave (ki je sicer za Kozjansko značilna) in praznjenja podeželja, jim je narekoval rekonstrukcijo že postavljenega objekta. Kar je dobro, ni treba menjati, poleg tega niso dodatno pozidali vinorodne krajine. Novi objekt je celo nekoliko manjši ob starega in arhitekti ocenjujejo, da tudi manj onesnažuje okolje kot prejšnji. Skupaj z naročnikom so najprej imeli idejo o prenovi, a se je kmalu izkazalo, da z rušitvijo zgornje etaže lahko pridobijo kakovostno bivalno okolje.

Zidanico, značilni stavbni tip za pokrajino Kozjanskega, so preoblikovali v Hišo B: v pritličju je vinska klet, v nadstropju pa bivalni prostori, namenjeni občasnemu bivanju ob vinogradu. Spodnjo etažo, vinsko klet, so ohranili in obnovili, bivalne prostore v nadstropju pa zasnovali povsem na novo. Konstrukcija zgornjega dela je lesena, v celoti izdelana iz križno lepljenih plošč, vidnih z notranje strani. Drsna polkna v več segmentih se odpirajo ročno, da se lahko odpre celotno fasado ali le posamezne dele. Izvedbo v lesu so predlagali arhitekti, saj so želeli jasno ločiti staro in novo – kamnito in leseno, poleg tega je gradnja v lesu hitrejša, ambienti pa toplejši in prijetnejši. Alenka Korenjak razloži, da je »bistvo nove zasnove njena preprostost in dvojnost zunanje podobe – kadar je hiša prazna, je povsem zaprta in deluje kot anonimen objekt, ki mu je težko pripisati namembnost. Kadar pa je v uporabi, se hiša odpre, poveže z okolico in omogoča čudovite razglede na pokrajino.«