Inga Remeta je po poklicu univerzitetna diplomirana socialna delavka, po diplomi je nekaj časa delala v Prehodnem domu za tujce in na Fakulteti za socialno delo. »Vse skupaj je bilo najprej videti, kot da se mi bodo sanje o tem, 'kaj bom, ko bom velika', uresničile na polju socialnega dela. A ljubezen in srce sta pravzaprav želela nekam drugam.«

Ustvarjati sodobno, progresivno kulturo in umetnost

Zdaj je tam, v Gledališču Glej, ki si je v slovenskem in mednarodnem prostoru že zdavnaj dodobra utrdilo sloves vsega svežega, raziskovalnega, inovativnega, provokativnega, resnega, odločnega, a tudi igrivega, kar lahko sploh najdemo v gledališču. Naslednje leto bo Gledališče Glej praznovalo 50. obletnico. »V vseh teh letih Gledališče Glej ni 'prespalo' niti ene sezone! Ves čas vztrajno sledi trendom in se na njih odziva. Glej je gledališče, ki nikoli ni zastarelo; je gledališče, ki odpira poklicne poti nacionalnim umetnikom in jim zagotavlja kulturno in umetniško rast. Zelo sem ponosna na to.«

Inga pravi, da Glej nikoli ne miruje, ker razmišlja, dolgoročno razmišlja – o sebi, svojem osnovnem timu, o umetnikih, s katerimi trenutno dela, umetnikih, s katerimi je delal v preteklih sezonah, in ker predvsem nikoli ne miruje v premislekih, s kom in kako bi lahko delal v prihodnje. »Naše poslanstvo je ustvarjati sodobno, progresivno kulturo in umetnost, se odzivati na potrebe iz okolja in jih ne ignorirati. Motivirajo nas čudoviti projekti in krasni ljudje, s katerimi sodelujemo v tujini in doma. Včasih se mi zdi, da smo kot čebele, ki se skorajda nikoli ne umirijo. Ideje, projekti, festivali, potovanja, svoboden prostor kreacije, dihanja; vsak moj dan je takšen, kot da bi dobila veter v krila – nov, svež.«

Gledališče Glej deluje kot laboratorij novih inovativnih kulturnih praks. Dovolj je, da pogledamo v kulturne programe mnogih javnih zavodov ali institucionalnih gledališč in opazili bomo, da je v njihovem programu danes veliko vsebin, ki so bile ob svojem nastanku udarniške pobude strateške ekipe Gledališča Glej.

Recimo program Prvenec, ki so ga razvili leta 2010. »To je bil program, ki je zagotavljal prvi profesionalni projekt mladim, novo prihajajočim umetnikom po zaključku šolanja na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo. Po prvem produkcijskem letu se je enako imenovana programska enota pojavila znotraj razpisov za sofinanciranje kulturnih uprizoritvenih umetnosti na ravni Mestne občine Ljubljana, leto za tem je občina v sodelovanju z Lutkovnim gledališčem Ljubljana ustanovila BEteater, ki je nudil pet letnih profesionalnih Prvencev. Program, ki smo ga razvili znotraj NVO, je postal del strateških smernic odločevalcev in javnega sektorja.«

Med mnogimi inovativnimi praksami Gledališča Glej velja omeniti vsaj še sistematično delo z mladimi. S programom Generacija generaciji – še en projekt, ki ga prevzemajo in posnemajo številne druge organizacije po državi - sodelujejo v mnogih evropskih projektih Ustvarjalne Evrope in Erasmus +.

Dober proces je cilj

»Velikokrat nam producentom v šali rečejo, da smo psihologi in psihiatri, tako da mislim, da sem odlična kombinacija stroke in prakse,« zase pravi Inga Remeta. Kdor hoče delati umetnost, pač potrebuje dober uvid v človeka in družbeni ustroj, včasih pa do novih uvidov pripelje ravno umetnost – skozi dober proces dela. A ta zahteva čas in ustrezne pogoje.

Ni čudno, da so se v Gledališču Glej med prvimi odzvali na novo urgenco umetniškega sveta: hiperprodukcijo, hitenje v projekte in premierne uprizoritve. »Iz modela 'producirati' smo prestopili v model 'zagotoviti čas in pogoje'. V letu 2013 smo pričeli s programom Glej Rezident, v katerem umetniku ali umetniški skupini zagotavljamo čas enega leta, finančno podporo, prostorske in tehnične kapacitete za delo na želenem projektu. Ključ programa Glej, Rezident tako ni končni produkt, ampak proces in razvoj umetniškega koncepta; je program, namenjen razvoju ustvarjalk in ustvarjalcev s področja avtorskega gledališča in hibridnih gledaliških praks, s poudarkom na celostnem razvoju umetnika, procesu in raziskavi.« Program zbuja zanimanje doma in v tujini, nazadnje so ga junija kot primer dobre prakse predstavljali v Italiji v okviru festivala Inteatro.

Inga Remeta je od oktobra 2018 tudi predsednica Društva Asociacija, ki povezuje nevladne organizacije in samostojnih ustvarjalcev s področja kulture in umetnosti. »Slovenska NVO ima kapacitete, ima znanja, ima sposobnosti, ima motiv in željo – samo na nacionalni ravni potrebuje razumevanje in zagotavljanje osnovnih pogojev za delo, da bi zadihala s polnimi pljuči. Škoda bi bila narejena, če ji tega ne zagotovimo. In zato sem tu. Tu v NVO svetu, ker verjamem, da skupaj to moramo in zmoremo! Kultura je življenje. Živimo jo in ga!«