Brazilska reprezentanca na južnoameriškem prvenstvu na domačih tleh v prvih dveh krogih – zmaga proti Boliviji s 3:0 in remi proti Venezueli brez golov – ni preveč navdušila. A izbranci stratega Titeja so najboljšo predstavo prihranili za konec skupinskega dela, ko so v boju za prvo mesto v skupini A v Sao Paulu prepričljivo premagali Peru. Po zadetkih Casemira, Roberta Firmina in Evertona je semafor že po prvem polčasu kazal na izdatno zmago, ki sta jo v drugem polčasu potrdila še Dani Alves in Willian. V sodniškem dodatku bi lahko gol dosegel še Gabriel Jesus, a je vratar Peruja Pedro Gallese njegov strel z enajstih metrov ubranil.

Po zmagi je bil brazilski selektor zadovoljen, v izjavah za medije pa zelo kratek. »Ko dosežeš prvi zadetek zelo hitro, je vse lažje. Nasprotnik se je po naših dveh golih odprl, začel igrati drugače in to smo izkoristili,« je dejal Tite. Brazilija je s sedmimi točkami prepričljivo osvojila prvo mesto v skupini, v četrtek pa jo z eno izmed tretjeuvrščenih ekip čaka četrtfinalni obračun. V njem ne bo smel nastopiti Casemiro, vezist madridskega Reala je namreč proti Peruju prejel drugi rumeni karton na prvenstvu. Perujci so zaradi poraza zdrsnili na tretje mesto v skupini, z zmago nad Bolivijo (3:1) jih je prehitela Venezuela, ki jo v četrtfinalu čaka drugouvrščena reprezentanca iz skupine B. »Zdaj nismo odvisni več od sebe. To ni preveč prijetna situacija. Od začetka do konca obračuna so bili boljši od nas. Brazilci so si tudi na prejšnjih tekmah ustvarili veliko priložnosti, a jih niso izkoristili. Danes so to spremenili, zato takšen poraz,« je bil po tekmi razočaran perujski selektor Ricardo Gareca. Peru namreč čaka na rezultate ostalih skupin, a bodo štiri osvojene točke verjetno dovolj za preboj v izločilne boje.

Med osem Nemčija in Norveška

Ti so se že začeli na ženskem svetovnem prvenstvu v Franciji. V prvem dvoboju osmine finala so Nemke v Grenoblu premagale Nigerijo. Dvakratne svetovne prvakinje (2003 in 2007) so povedle že v 20. minuti, ko je zadela Poppova, le sedem minut kasneje je bila z bele točke uspešna še Däbritzeva. Končni rezultat (3:0) je v 82. minuti postavila Schüllerjeva. Nemke v osmini finala čakajo zmagovalke dvoboja med Švedsko in Kanado. Bolj napeto pa je bilo v Nici, kjer so se merile Norvežanke in Avstralke. Po rednem delu je bilo 1:1, v podaljšku pa golov ni bilo. Sledile so enajstmetrovke, kjer so Avstralke prva dva strela zapravile. Odločilnega za Skandinavke je v četrti seriji zabila Ingrid Syrstad Engen in svetovnim prvakinjam iz leta 1995 prinesla uvrstitev med najboljših osem. Tam jih čakajo boljše iz dvoboja Anglija – Kamerun.

Do zmag tudi ZDA in Egipt

Pestro dogajanje je tudi na zlatem pokalu – prvenstvu Severne in Srednje Amerike. V okviru skupine C sta se Salvador in Jamajka razšla brez golov, Curacao pa je premagal Honduras (1:0). O najboljših dveh ekipah, ki se uvrstita v izločilne boje, bo tako odločal zadnji krog v skupinskem delu. Prvi moštvi pa sta že znani v skupini D. Panama je namreč premagala Gvajano (4:2), še prepričljivejša je bila reprezentanca ZDA, ki je Trinidad in Tobago odpihnila kar s 6:0. Zadnji krog bo tako odločal zgolj o prvem mestu v skupini. 620 dni po tem, ko je karibska država premagala ZDA v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo 2018 (2:1), so se Američani maščevali.

»Ta zmaga pomeni napredovanje. To je ključno. Naš cilj je bil zmagati, saj smo si s tem že zagotovili izločilne boje. Trinidad je bil ovira na tej poti, a smo jo uspešno preskočili,« je dejal ameriški selektor Gregg Berhalter. Pri ZDA, ki branijo naslov, je še posebej blestel Gyasi Zardes, ki je dosegel dva gola, imel pa je tudi priložnost za tretjega, a je zgrešil cilj.

Začel se je tudi afriški pokal narodov, ki ga gosti Egipt. Domačini so za uvod premagali Zimbabve (1:0), v skupini A pa je bila uspešna tudi Uganda (zmaga proti DR Kongu z 2:0). Prvo zmago so osvojili tudi nogometaši Nigerije (zmaga proti Burundiju z 1:0), Gvineja in Madagaskar pa sta se razšla z remijem (2:2). Na evropskem prvenstvu do 21 let je znan prvi polfinalist. To je Španija, ki je v izenačeni skupini A osvojila prvo mesto. Druga je bila Italija, ki še upa na napredovanje. Najboljše štiri ekipe prvenstva se bodo na koncu uvrstile na olimpijske igre 2020.