Milijonski Kazan, prestolnica ruskega Tatarstana, je gostil enega najmočnejših turnirjev v zgodovini ženskega šaha. Na papirju najslabša med osmerico Valentina Gunina je enajsta igralka sveta. Vsi pogledi so bili ob začetku uprti v sestri Muzičuk iz Ukrajine: mlajša Marija je bila že svetovna prvakinja, starejša Anna pa že dolgo čaka na priložnost. Glavni domači orožji naj bi bili Aleksandra Kostenjuk, prav tako nekdanja prvakinja, in zadnja finalistka Kateryna Lagno. Pa se je zasukalo drugače: 20-letna Aleksandra Gorjačkina iz Orska na meji med Evropo in Azijo je v prvem delu turnirja z nizom zmag tekmicam pobegnila za poldrugo točko. Prednost je povečevala in kmalu imela v rokah 50.000 dolarjev vredno prvo nagrado, pa tudi jesenski dvoboj za naslov svetovne prvakinje. Na drugo mesto se je prebila najboljša v drugem delu Anna Muzičuk, ki ji spet ni uspel naskok na prestol. Še bo nekaj priložnosti, ne pa veliko. Preostale niso zadovoljne, na turnir kandidatov se pač pride po zmago. Čeprav je bil turnir to pot zgodaj odločen, je očitno, da je to pravi format svetovnega prvenstva.

Medtem se je moška elita merila v norveškem Stavangerju, kjer smo videli nov poskus boja proti remijem. Vsaki neodločeni klasični partiji je sledil Armagedon – beli je imel deset minut in potreboval zmago, črnemu pa je ob sedmih minutah točko prinašal že remi. Format je pisan na kožo svetovnemu prvaku Magnusu Carlsenu, saj je Norvežan igraje osvojil še sedmi zaporedni turnir. Dobil je prvih osem dvobojev – poraz s Fabianom Caruano je imel tako le simbolno težo. Da novi prijem ni popoln, pove podatek, da je Ding Liren, ki je klasični del osvojil skupaj s Carlsenom, skupno končal šele na šestem mestu.

ANAND – DING(Armagedon)

1. e4 e5 2. Sf3 Sc6 3. Lc4 Lc5 4. 0-0 Sf6 5. d3 0-0 6. c3 d6 7. Te1 a5 8. h3 h6 9. Sbd2 Le6 10. Lb5 Db8

Kraljica gre iz igre; boljše je La7.

11. Sf1 Da7 12. Dd2 Tad8 13. Sg3 Se7 14. d4 Lb6 15. Dc2 Sg6 16. Le3 c6 17. Ld3 Tfe8 18. Dd2 d5 19. Lh6! de4?!

Črni ne sme vzeti lovca, po 19.… ed4 pa se še drži.

20. Se4 Se4 21. Te4?

21. Le4 ed4 22. Dg5 in beli zmaga.

21.… Ld5 22. Tg4 e4 23. Sh4 ed3 24. Sf5!?

Anand je videl remi po Sg6, a je tvegal, saj mora zmagati. Zdaj bi po Te2! slavil črni…