Združitev košarkarskih klubov Petrola Olimpije in Cedevite še naprej močno odmeva. Z mešanimi občutki so potezo Tomaža Berločnika in Emila Tedeschija sprejeli tako slovenski ljubitelji košarke kot tudi strokovnjaki in košarkarski delavci. A vseeno se zdi, da prevladujejo pozitivni občutki. Tako slovenska košarkarska legenda Peter Vilfan kot nekdanji direktor Olimpije Janez Rajgelj menita, da je lahko Cedevita Olimpija uspešna zgodba. Precej manj so, razumljivo, zadovoljni na Hrvaškem.

Vilfan: Treba je zaščititi integriteto vseh vpletenih

Ena od tistih legend slovenske košarke, ki o vseh zadevah govori brez dlake na jeziku, je Peter Vilfan. 61-letni Mariborčan ustanovitev Cedevite Olimpije pozdravlja, motijo ga vzporednice z Modul Groupom, saj pravi, da ni nobene primerjave. »Za Modul Group ob njegovem prihodu leta 2005 nihče sploh vedel ni, kaj je. Za tokratnim projektom pa stoji Atlantic Grupa, izjemno podjetje z okoli 6000 zaposlenimi, številnimi vrhunskimi blagovnimi znamkami, med drugim tudi slovenskimi, ki jih zelo uspešno tržijo po celotni Evropi. In s predsednikom Emilom Tedeschijem, ki je velik človek in poslovnež ter, kot kaže, tudi zaljubljenec v košarko. Torej tu primerjave odpadejo. Strinjam se z njegovo trditvijo, da je to avantgarda, nekaj novega. Toda nekaj novega si povprečnež ne more izmisliti, če si že, ne more tega izpeljati. Tedeschi in Tomaž Berločnik s podporo upravnega odpora v to zgodbo verjameta, kar je sila pomembno,« pravi Peter Vilfan in dodaja, da bo pravo oceno prinesel čas. »Torej ko bomo videli, kako bo združitev uspela, kakšna bo ekipa, rezultati in kam se bo klub uvrščal. Takrat bo čas za veliko oceno. Treba se je zavedati, da Olimpija nikoli ni bila v slabši situaciji v vsej svoji zgodovini. Izpadla je iz lige ABA, prišla do samo ene zmage v Fibini ligi prvakov ter ostala brez domače lovorike. Tu gre za vrhunski šport in vrhunsko košarko. Vrhunski šport pa je postal biznis. Če se klubu, kot je Olimpija, uspe povezati z vrhunskim biznisom, potem je to že določena garancija za uspeh v prihodnosti.«

Vilfan se v prihajajoče kadrovske poteze novega kluba ne bi želel spuščati (bojda je glavni kandidat za športnega direktorja Sani Bečirović), je pa vzel v bran trenerja Olimpije Jureta Zdovca, za katerega, kot kaže, v novi zgodbi ne bo prostora. »On ni bil tisti, ki je poklical Olimpijo. Njega so poklicali, mu dali v roke ekipo, kakršna je bila, svojo nalogo pa je opravil zelo dobro. Več se iz tega ni dalo narediti. Imel je zagotovila, da bo lahko ekipo sestavil po svojih željah in jo vodil vsaj dve leti. Zdaj je to pod vprašajem. Po eni strani razumljivo, saj prihaja novo vodstvo, nov klub, novo razmišljanje. Pomembno je, da se v tem združevanju zaščiti integriteta vseh vpletenih, torej tudi Jureta Zdovca. Rešitve in dogovori morajo biti narejeni na visoki ravni, korektno in profesionalno.«

Rajgelj: Edini razsodnik bodo gledalci

Združitev Olimpije in Cedevite z zanimanjem spremlja tudi nekdanji direktor Olimpije in Slovana Janez Rajgelj. Pravi, da v tem ne vidi nobene težave, če bodo vodilni le delali tako, kot je treba. »Edini razsodnik bodo gledalci. Če bodo stvar podpirali, je to lahko krasen projekt. Hitro se bo videlo, kako in kaj. Tako eni kot drugi premorejo dovolj znanja za uspešno zgodbo. Tu ne mislim predsednika Olimpije Tomaža Berločnika, ki košarkarskega znanja nima, saj so to pokazale njegove poteze oziroma poteze, ki jih je dopuščal. Verjamem, da za vse tudi ni vedel, saj mu čas tega ni dovoljeval. Za zdaj kaže dobro,« je ocenil Janez Rajgelj, ki v združitvi ne vidi grožnje za slovensko košarko. »Za slovensko prvenstvo so lahko tako ali tako registrirani največ štirje tujci. Verjamem, da jih bo imela Cedevita Olimpija v prihodnji sezoni na seznamu več, a vendarle bo treba imeti v moštvu osem Slovencev. Gotovo bodo lovili tiste boljše, ki igrajo po Evropi. Če bodo pri tem uspešni, je to lahko zelo dobra ekipa.«

Posebnih težav Rajgelj ne vidi niti v tem, da bo trener nove ekipe po vsej verjetnosti Slaven Rimac in ne Jure Zdovc, ki je Olimpijo vodil na koncu sezone in ima s klubom še dvoletno pogodbo. »To je kruti profesionalni svet športa. Zdovc ima pogodbo in bo v primeru odpovedi dobil finančno nadomestilo. Vnaprej ne bi sodil Slavena Rimca. To je posel. Če bosta pri njem uživali obe strani, potem bo to dobra zgodba. Če pa ne bosta in bo občinstvo presodilo, da to ni to, kar želi, je lahko manj ugodno. Spomnimo se samo Modul Group, ki je bil seveda povsem druga zgodba. Konec koncev je bila Olimpija takrat finančno na kolenih. Zdi se mi, da imata obe strani dovolj košarkarskega znanja. Roman Lisac seveda tega ne more voditi. On sicer ni vzrok, je le posledica. Pripeljal je obetavne mladeniče, kar je v redu, če to znaš delati, a je dokazal, da ne zna. O nekaterih stvareh, o katerih ne bi smel soditi in odločati, je sodil in odločal. Videli smo, kako se je končalo,« je sklenil Rajgelj.

Petrović in Mršić razočarana

Precej črnila se je o Cedeviti Olimpiji prelilo tudi v hrvaških časopisih, kjer so svoje mnenje podajala tamkajšnja košarkarska imena. Aleksandar Petrović je kot trener dvakrat sedel na klopi Cedevite in si je prizadeval, da bi se klub raje združil s Cibono ali kakšnim drugim hrvaškim klubom. »Pred petimi meseci sem povsem na pamet govoril, da bi bila združitev Cedevite in Cibone dobra, saj bi Hrvaška tako dobila realno možnost za igranje v evroligi. Kakšne posledice bo za našo košarko imela selitev Cedevite v Ljubljano in združitev z Olimpijo, trenutno težko ocenim. A ne glede na vse je to velika katastrofa. Z vsakim sem se pripravljen soočiti, ki misli, da je odhod tako urejenega in ambicioznega kluba s hrvaške košarkarske scene dober. Edina težava Cedevite je bil Zagreb, ki je ni sprejel. Žal mi je, da Tedeschi kluba ni preselil v Zadar ali Split, saj bi bilo sijajno videti, kako bi klub in okolje zaživela v urejenih razmerah. Še posebej Zadar, ki ima infrastrukturo in navijače,« je Aleksandar Petrović povedal za Sportske novosti.

Razočaranje nad potezo Tedeschija je za Večernji list izrazil tudi selektor hrvaške reprezentance Veljko Mršić, ki je bil pred tem trener in kratek čas tudi športni direktor Cedevite. »Hrvaška košarka s Tedeschijevo potezo izgublja kakovosten klub. Pred tem si nima smisla zatiskati oči. Žal mi je, da svojega kapitala ni usmeril v Zadar, Split ali katero koli drugo hrvaško mesto. S tem bi se nadaljeval razvoj hrvaške košarke. Treba je priznati, da je Atlantic Grupa v zadnjih letih veliko naredila za našo košarko. Cedevita je bila dominantna v domačem prvenstvu in naš edini predstavnik v Evropi ter med drugim sodelovala tudi v top 16 evrolige ter na zaključnem turnirju evropskega pokala,« je nekaj dobrih besed Tedeschiju namenil Mršić.