»Po otroškem ustvarjanju je moja povezava z lesom zaspala za petnajst let. Pri svojih dvajsetih sem na tleh našel palčko, iz katere je po navdihu nastala žlička za mojo drago, s katero sva takrat ravno začela zvezo,« se spominja.

Zaplaval v neznane vode podjetništva

Po majhnih korakih, od žličk, kuhalnic do kuhinjskih desk, skled, je sprva vse nastajalo v majhni garaži v hiški ob gozdu. Večina izdelkov je bila za domačo rabo, za lepa darila, ljubezen do dela z lesom pa je počasi rasla. »Prav zato sem se udeležil programa Podjetno v svet podjetništva na MRA in tam sem idejno razvijal blagovno znamko Esen Woodcraft. To je bila tudi moja odskočna deska, saj sem po štirimesečnem programu, leta 2015, zaplaval v neznane vode samostojnega podjetništva,« pove Matija Rižner in doda: »Izkušnje in dobre povezave sem dobil tudi na lesarski šoli, kjer sem diplomiral iz smeri oblikovanja materialov in dobil lepo podporo za ustanovitev rokodelskega ateljeja Esen v Rušah ter zagon podjetja.«

Kot pravi sogovornik, si zamisliti ime in blagovno znamko ni problem, da postajaš prepoznaven in uspešen ter da podjetje sploh zaženeš in od njega tudi živiš, pa je preizkušnja in izziv. »Verjamem, da moraš biti kar nor ali pa precej naiven, da se lotiš takih stvari na slovenskih tleh, čeprav se časi spreminjajo in vse kaže na bolje. Če daš srce v to, kar delaš, in vztrajaš, bo uspelo.«

Znanje z veseljem predaja naprej

Ker ni imel praktično nobenih sredstev, se mu je zdela ideja, da bi imel svojo delavnico s stroji, nedosegljiva in sanjska. »S profesorico z lesarske šole sva na polno zagrabila razpis za evropska sredstva. V štirih dneh in nočeh sva spisala vso potrebno dokumentacijo. Dobil sem denar in kupil osnovne stroje ter zaposlil bivšega sošolca,« pove Rižner, ki je lahko tako praktično čez noč opremil svojo delavnico. Danes Rokodelski atelje Esen stoji v Rušah, v hiški na obrobju bivše tovarne dušika, kjer se s prijateljem Tinetom v pozitivnem duhu vedno znova lotevata različnih projektov iz masivnega lesa, miz, postelj, poličnikov, komod, servirnih desk, skled, lesenega pribora in še marsičesa, saj se ljudje obračajo nanju z vedno bolj inovativnimi idejami.

»Narava ustvarja ravnovesje in tudi sam se trudim, da obdržim srčno noto, a hkrati podjetniško rastem. Verjamem, da je to prihodnost podjetništva, da vsak poišče in izraža sebe v tistem, v čemer žari, in tam, kjer ima srce,« pove Matija Rižner, ki z veseljem predaja svoje znanje odraslim in otrokom, najbolj pa ga osrečuje, ko vidi, kako so ljudje zadovoljni s sabo in kako se jim dvigne samozavest, ko na njegovih delavnicah izdelajo dober izdelek. »Verjamem, da so naše delavnice zdravljenje in da je to terapija, saj je les čudovit material topline, ki nas razveseljuje.«