Na nov čudežni večer v ligi prvakov je bilo treba čakati le 24 ur, zanj pa je znova zaslužen angleški predstavnik. Nemara je Tottenhamu uspel še bolj neverjeten zasuk kot dan prej Liverpoolu, saj je po izgubljenem prvem polfinalnem dvoboju zaostajal tudi na povratnem. Ajax je imel vse v svojih rokah, vodil z 2:0 in bil na pragu prve uvrstitve v finale po 23 letih, a prednost po neumnosti zakockal v drugem polčasu. »Kako veličastna je liga prvakov,« letošnjih polfinalnih predstav niso mogli prehvaliti pri španskem dnevniku As. Pri portugalski A Boli pa so svojo naslovnico opremili z zapisom: »To je nogomet.«

Da se je letošnja evropska pravljica Nizozemcev zaključila s tragičnem poglavjem, je poskrbel Lucas Moura. Brazilec je sekundo po izteku sodnikovega dodatka s svojim tretjim zadetkom na tekmi Amsterdam ovil v črnino, navijače Tottenhama pa poslal v delirij. »O tem trenutku sem sanjal. Odkar sem začel igrati nogomet, sem upal, da bom nekoč nastopal v ligi prvakov in jo osvojil. Zdaj imam to priložnost. Težko ubesedim vse, kar čutim,« solz ni skrival junak veličastnega večera Lucas Moura. L’Equipe je nogometaša za predstavo nagradila z desetko, s čimer je 26-letnik postal šele deseti igralec v zgodovini tega športnega časnika z najvišjo oceno, na svoji naslovnici pa so zapisali: »Lucas, igralec stoletja.«

Podobno neverjetna kot sredina tekma je pot, ki jo je Tottenham prehodil do letošnjega finala. Londončanom se je namreč sreča nasmehnila že v skupinskem delu. V njem so zasedli drugo mesto, potem ko so imeli pred zadnjim krogom enako razliko v golih in število točk kot milanski Inter, a napredovali zaradi treh doseženih zadetkov več. Nekoliko ironično, a za to ima zasluge največji Ajaxov tekmec PSV iz Eindhovna, ki je v zadnjem krogu v gosteh presenetil Italijane in z njimi remiziral (1:1). Angleški tisk ob tem ni pozabil izpostaviti podatka, da je Tottenham v letošnji sezoni lige prvakov izgubil kar petkrat in zaostajal na 66,6 odstotka tekem, zaradi česar je njegov dosežek še toliko bolj neverjeten.

Prvič po letu 2008 in drugič v zgodovini se bo tako zgodilo, da bo finale najmočnejšega evropskega klubskega tekmovanja v celoti angleški, Tottenham pa je po Arsenalu, Aston Villi, Chelseaju, Leedsu Unitedu, Liverpoolu, Manchestru Unitedu in Nottinghamu Forestu postal že osmi angleški klub skupno pa 40., ki bo zaigral v njem. Obračun 1. junija v Madridu med Liverpoolom in Tottenhamom bo sicer 173. medsebojni, a komaj tretji v evropskem tekmovanju. Kluba sta se na mednarodnem prizorišču doslej pomerila le leta 1973 v polfinalu pokalu Uefa. Prvo tekmo je z 1:0 dobil Liverpool, na drugi pa je bil z 2:1 uspešnejši Tottenham, a izpadel zaradi pravila o golu v gosteh.