Spet se bliža čas, ko bomo lahko v živo izkusili najbolj kakovostne objekte in prostore, ki so nastali v zadnjih letih v Sloveniji. Festival Odprte hiše Slovenije (OHS) bo obiskovalcem v dneh med 5. in 7. aprilom 2019 po celotni državi omogočil pristno doživetje arhitekture, kar pomeni, da bodo imeli možnost iz prve roke slišati, kako je bivati v teh prostorih, kako je potekala gradnja, in z vsemi čutili zaznati prostor.

Odrte hiše v Sloveniji: prisotnih več kot 300 ustvarjalcev

Festival OHS je nastal leta 2010 po vzoru festivala Open House London. Ta je prvič potekal že leta 1992, nakar se je ideja bliskovito razširila po vsem svetu in k sodelovanju privabila veliko mest in držav. Danes se vse organizacije odprtih hiš združujejo v mednarodni mreži Open House Worldwide. Zadnjih šest let festival organizira Zavod za prostorsko inovativnost aFront, ki ga vodi arhitektka Lenka Kavčič, in ekipa sodelavcev: Nina Puconja, Kaja Tomšič, Janža Dolinšek, Teja Sedmak, Katja Didovič, Jerca Kos in Primož Javornik. Za gladek potek prireditve se bodo ekipi pridružili še prostovoljci, ki bodo vodili oglede na samih objektih in spremljali festivalsko dogajanje. Tako festival OHS ustvarja skupaj več kot 300 ljudi.

Letos poteka festival že desetič, zato so se organizatorji ob tem jubileju še posebej potrudili in ob podpori ministrstva za kulturo, ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo, direktorata za lesarstvo in agencije SPIRIT pripravili pregledno razstavo v Jakopičevem sprehajališču ljubljanskega parka Tivoli. Razstava, ki prikazuje najbolj kakovostne arhitekture, ki so bile vključene v program OHS, z naslovom »Arhitektura v družbi – družba v arhitekturi« bo odprta do 15. maja 2019, ko jo bodo sklenili s podelitvijo nagrad OHS.

Vse več zapiranja prostora

Tema letošnjega festivala OHS »Prostor povezuje« izpostavlja družbeno vlogo prostora, saj je ta medij, kjer poteka socializacija. Lenka Kavčič pove: »Prostor nas povezuje na več nivojih in pomembno je, kako je načrtovan in oblikovan. Ob tem je vreden premislek, kakšne prostore trenutno oblikujemo in kako nas, če sploh, ti prostori zares povezujejo.«

Organizatorji poudarjajo, da je arhitektura vedno povezana z družbo in prostorom, v katerem nastaja. Je nosilka mnogih družbenih vrednot in kaže na stopnjo civilizacijskega razvoja posameznega naroda – kdo smo, kaj in koga spoštujemo, v čem smo drugačni in samosvoji, kaj z grajenim prostorom sporočamo. Spremembe v družbi odražajo spremembe v prostoru in organizatorji opažajo, da se prostor vedno bolj zapira, da vedno težje odpira vrata. Želja po delitvi arhitekturne izkušnje s širšo družbo je podvržena vedno večji individualizaciji in zapiranju pred vdorom javnosti. Lenka Kavčič razloži: »Festival ni namenjen vdoru v zasebnost. Poslanstvo OHS je v delitvi dobrih izkušenj, izjemnih zgod o kakovostno oblikovanem prostoru najširši javnosti, da bi lažje razumeli, spoznali in pridobili osnovne kriterije, zakaj sta prostor kot omejena dobrina in arhitektura tako zelo pomembna.« 

V treh dneh bo letos vrata javnosti odprlo 80 kakovostnih, lepih in drznih stavb ter ureditev. Izbrala jih je strokovna žirija v sestavi: Tomaž Krištof, Maruša Zorec, dr. Matej Nikšič, dr. Jernej Markelj, mag. Ana Kreč in Lenka Kavčič, ki je povzela rezultate ocenjevanja: »Izbor letošnjih objektov in ureditev vsebuje manj zasebnih in več javnih prostorov, kar nakazuje, da se znova več investira v urejanje skupnega prostora. Poleg tega lahko zasledimo nekaj večjih objektov, ki simbolizirajo ponovno strmo rast gradbeniškega sektorja po nedavni krizi.«

Arhitektura in njeno mesto pod soncem

Festival je zrasel v največji arhitekturno-nepremičninski festival, ki omogoča brezplačne oglede kvalitetne arhitekture in prostorskih ureditev. Doslej je bilo na festivalih OHS javnosti odprtih že skoraj 700 objektov ter krajinskih ureditev v Sloveniji. Festival predstavlja most med arhitekturo in splošno javnostjo – je kot nekakšen aparat za promocijo arhitekture. Vse, kar se v arhitekturi pomembnega, inovativnega, raziskovalnega, eksperimentalnega zgodi, festival posreduje najširši javnosti na enostaven in jasen način. Letos sodeluje več kot 150 avtorjev arhitektov, projektantskih podjetij in izvajalcev. Odprte hiše Slovenije vabijo k pogovoru o arhitekturi, k sodelovanju in povezovanju z namenom, da arhitektura v naši družbi dobi pravo mesto, saj je dokazano, da nam kakovostna arhitektura izboljšuje življenje.