»Ugotoviti smo hoteli, koliko je akademsko in praktično znanje, ki smo si ga pridobili, vredno v industriji,« pojasnjuje dr. Rok Bernard, eden od ustanoviteljev in direktor podjetja Sensum. »Že v začetku smo se osredotočili na farmacevtsko industrijo, na nadzor kakovosti zdravil v trdi obliki – tablet in kapsul. Razvili smo napravo za vizualno pregledovanje na pakirnih linijah. Produkt je bil uspešen in pridobili smo prve reference v domači farmacevtski industriji.«

Z lokalnega na globalni trg

V podjetju so po uspešnem začetku razmišljali o novem izdelku, ki ne bi bil vezan na lokalno okolje in opremo drugih dobaviteljev. Leta 2004 so razvili napravo SPINE, ki deluje samostojno in v nasprotju s pakirno linijo, pri kateri se pregleda samo en del tablet in kapsul, preveri njihovo celotno površino. S pomočjo kamer zazna, ali so na njih kakršne koli napake, od počenih ovojnic kapsul in oblog tablet do odkruškov in tujkov. Če končni izdelek ni ustrezen, ga naprava sama izloči.

»Naša ključna prednost pred konkurenco je, da so naprave preproste za uporabo in najhitrejše na trgu, kakovost pregledovanja pa je zelo visoka, kar temelji na naših akademskih izkušnjah,« poudarja dr. Bernard. »Poleg tega tehnologijo neprestano izboljšujemo in vzdržujemo prednost pred tekmeci. Imamo močno raziskovalno ozadje, vemo, kako k stvari pristopiti z algoritmi, metodami ter matematičnimi in statističnimi modeli, ki defekte pravilno kategorizirajo. Tako lahko izločimo neustrezne izdelke, obenem pa naprava tolerira normalne variacije, saj dve tableti nista popolnoma enaki.«

Japonce premagali na njihovem terenu

Izkazalo se je, da je globalna niša za tovrstno proizvodnjo dovolj velika, da je Sensum z napravo SPINE hitro zrasel in prerasel slovenski trg. V zelo kratkem času so dobili prve reference v Evropi, nato so se s pomočjo prodajnega partnerja razširili v Indijo in malce kasneje v ZDA, pred nekaj leti pa še na Japonsko. Danes imajo vsi štirje trgi približno enak delež. »Japonska je za nas posebno čustven trg, saj so to tehnologijo najprej začeli uporabljati prav tam,« dodaja direktor, »mi pa smo jih suvereno premagali in uspešno osvojili del njihovega trga. Naša tehnologija je bistveno bolj inovativna, ker znamo razviti rešitve, ki jih japonski proizvajalci ne znajo, kar kupci seveda prepoznajo.«

V podjetju so šli še dlje in se lotili projekta RoboKap, katerega rezultat je naprava STREAM, ki prinaša tehnološki preskok v smislu še večje avtonomnosti. Tehnologijo naprave SPINE, ki s pomočjo umetne inteligence natančno ločuje med dobrimi in neustreznimi izdelki, so tako izpopolnili, da je STREAM pametni robot, ki se uči sam. Namesto oči ima kamere, programsko opremo namesto možganov in mehanske manipulatorje namesto rok. Pri razvoju tehnologije so jim prišle prav izkušnje zaposlenih s področij elektrotehnike, avtomatizacije in programiranja, ki jih je dopolnilo znanje strojnikov, mehatronikov in strokovnjakov za umetno inteligenco.

Pametni robot, ki se uči sam

Naprava STREAM povzema najboljše iz dveh svetov – najboljše softverske algoritme, ki so se sposobni učiti, združuje z inovacijami v dizajnu naprave, ki je prilagodljiva, primerna za različne vrste izdelkov, ima minimalno število delov in omogoča delovanje z nizkimi investicijskimi in operativnimi stroški. Za projekt RoboKap je Sensum prejel nekaj več kot 489.000 evrov pomoči evropskega sklada za regionalni razvoj, rezultat projekta, napravo STREAM, pa bodo javno predstavili novembra na specializiranem sejmu za farmacevtsko industrijo v Nemčiji..