Zgodba mladega družinskega podjetja Dezziv je skoraj filmska. Njegov ustanovitelj Jožef Stakne je bil do leta 2012 zaposlen v Gorenju, zadnjih dvanajst let kot direktor programa Kopalnice v Gorenju Notranja oprema. Ko so proizvodnjo prestavili v Srbijo, se je čez noč odločil za samostojno pot. »Pravijo, da se vsaka stvar zgodi z razlogom, in vsaka stvar je za nekaj dobra in ti ponuja nove priložnosti,« pove Stakne, katerega podjetje z izbranimi proizvajalci z umivalniki iz umetnega marmorja oskrbuje nekatere prejšnje kupce.

Prelomna sinova nesreča

Leto 2014 je bilo za družino Stakne prelomno tako na zasebnem kot poslovnem področju. »Določenih stvari pač ne moreš spremeniti. Tudi sinove nesreče, ki ga je priklenila na invalidski voziček, ne. Enostavno moraš z njo živeti naprej. Tako kot pri izgubi službe, ko se ti zaprejo ena vrata, imaš kar naenkrat pred seboj ogromno vrat, ki jih lahko odpreš. Samo upanja ne smeš izgubiti,« pove Stakne. Eden največjih izzivov je bilo 35 stopnic, ki jih je moral sin Nejc vsak dan premagati v invalidskem vozičku do svoje sobe. Ker pri nobenem dobavitelju invalidskih vozičkov niso našli pripomočka, ki bi invalidu pomagal pri vzpenjanju po strmini in omogočal samostojno vzpenjanje po stopnicah, so sami razvili samodejno dvostransko enosmerno zavoro za invalidski voziček (Dezziv).

Tri leta so razvijali, testirali, izboljševali pa zopet testirali in izboljševali zavore. »Naše zavore smo dali v testiranje tudi drugim uporabnikom, dokler s produktom nismo bili zadovoljni. Šele nato smo začeli izdelek tržiti,« pove sogovornik, ki je v razvojnem timu prevzel vlogo moralnega vodje z dosti izkušnjami s področja razvoja, proizvodnje in tudi prodaje. »Del ekipe so tudi vsi štirje otroci – Nejc, Rok, Žan in Tjaša. Vsi z istim ciljem: Nejcu zagotoviti maksimalno neodvisnost od pomoči drugih,« pove Stakne, ki prizna, da je največjo vlogo tu zagotovo odigral Nejc z nenehnimi testiranji in željo po izboljšanju. »Vsak dan povsem samostojno, tudi po večkrat, premaga 35 stopnic do svoje sobe.«

Za zavore so že prejeli slovenski patent. »Danes bi bilo vse to lažje in enostavnejše, ko že poznamo postopek. Pri patentih je treba vso stvar prepustiti strokovnjakom s tega področja. Seveda pa je vse povezano z denarjem, ki ga po navadi za take stvari zmanjka.« Prav tako so že vložili tudi mednarodno PCT-patentno prijavo. »Naš patent je zaščiten v 152 državah sveta, je tudi že javno objavljen, imamo pa tudi pozitivno poročilo mednarodne patentne organizacije WIPO. Mednarodni patent nam bo dodeljen februarja 2020, če ne bo ugovorov nosilcev podobnih patentov.«

Vse vložili v prihodnost

V času razvoja so uspešno sodelovali z Inštitutom URI Soča iz Ljubljane, z rehabilitacijskim inštitutom Notwil iz Švice, s hrvaško zvezo invalidov HSUTI Zagreb in z vsemi društvi invalidov iz Slovenije. Prav tako je podjetje vključeno v Podjetniški inkubator savinjske regije Celje in Tehnološki park Ljubljana, kjer jim pomagajo svetovalci in člani. A kljub močni podpori ostaja srce podjetja družina oziroma njeni člani, ki so izpraznili svoje bančne račune in denar vložili v podjetje oziroma svojo prihodnost. »Sin Nejc za zdaj še ni zaposlen. Žal se Nejčeva nesreča že štiri leta vleče po sodišču naše 'pravne' države, pa čeprav je bila edina njegova odgovornost ta, da tistega dne ni odklonil dela.«

Odziv na izdelek je velik, trenutno manjše količine izdelujejo sami, za večje količine pa imajo že dogovor o sodelovanju slovenskih podjetij. »Montažo bomo opravljali sami. Glede na svetovno tržno situacijo imamo za en tip naše zavore zagotovljeno dobavo s cenejšega vzhodnega trga. Sogovornik s svojo ekipo razmišlja tudi širše. »Ne nazadnje je patent mogoče uporabiti na vsakem kolesu, ki se vrti in kjer želimo pri vzpenjanju po strmini preprečiti samodejno gibanje prevoznega sredstva navzdol. Vendar trenutno nimamo časa za to,« odkrito prizna in pripomni, da imajo še nekaj idej, kako olajšati gibanje z invalidskim vozičkom in še povečati neodvisnost invalidov. »Upamo, da nam jih bo uspelo predstaviti že na majskem sejmu Rehab Karlsruhe in jeseni na sejmu Rehacare Düsseldorf,« še pove sogovornik in solastnik podjetja, katerega moto se glasi: inovacije za prihodnost neodvisnega življenja.