»Evropska komisija je kristalno jasna, da je dejstvo, da verjamemo, da je ta arbitraža zakonito vodila do rezultata, ki je ta razsodba. Zdaj menimo, da morata državi članici EU govoriti o tem, kako jo implementirati, in o ničemer drugem,« je poudaril na predavanju na ljubljanski pravni fakulteti.

Implementacija je po njegovih besedah tudi v interesu Evropske unije, med drugim zaradi političnih razlogov. »Kakšen zgled pošiljamo navzven, če ne moremo rešiti niti mejnega spora med dvema državama članicama,« se je vprašal. »In kako se bo lahko EU širila v tem delu Evrope, kako bomo lahko kdaj koli to storili, če ne moremo rešiti niti notranjega mejnega spora, ko vidimo kakšni mejni spori ostajajo v drugih delih Balkana,« je dodal.

Drugi razlog, zakaj je pri tem interes EU, pa je, da če bo to vprašanje ostalo nerešeno, bodo težave pri evropskih politikah, kot je ribiška, je še povedal podpredsednik Evropske komisije.

Arbitražno sodišče je odločitev o meji med Slovenijo in Hrvaško objavilo 29. junija 2017. Šest mesecev kasneje, 30. decembra 2017, jo je začela Slovenija implementirati, Hrvaška pa razsodbo zavrača, zato jo je Slovenija julija lani tožila na Sodišču EU. Evropska komisija se v predhodnem postopku ni hotela izrekati in postavljati na nobeno stran, in sicer kljub mnenju lastne pravne službe, da slovenski argumenti držijo.

Timmermans, ki je vodilni kandidat evropskih socialdemokratov za prihodnjega predsednika Evropske komisije, se danes na povabilo slovenske SD mudi v Ljubljani. Kot so napovedali v SD, ima na programu sprejem pri ljubljanskem županu Zoranu Jankoviću. Sestal pa se bo še s predstavniki sindikatov ter nevladnih in mladinskih organizacij.

Zvečer se bo udeležil dogodka Europe together - Evropa skupaj v organizaciji politične skupine socialdemokratov (S&D) v Evropskem parlamentu, ki bo potekal na Kongresnem trgu v Ljubljani. Zbrane bo tudi nagovoril.