Ameriški predsednik Donald Trump je praznih rok zapustil Hanoj, kjer so se danes predčasno – brez napovedane skupne izjave in brez načrtovanega skupnega kosila – končali pogovori s severnokorejskim diktatorjem Kim Jong Unom. Očitno je imela prav večina komentatorjev, ki je opozarjala, da je lanska izjava iz Singapurja o denuklearizaciji Korejskega polotoka preveč nedoločena in da dopušča povsem nasprotne razlage, severnokorejski režim pa da se ne bo odpovedal jedrskemu orožju, med katerim naj bi bile medcelinske rakete, ki lahko dosežejo ZDA.

Kim prvič odgovoril novinarju

Še v četrtek dopoldne je kazalo, da je vzdušje na pogovorih tako kot prejšnji večer dobro, saj je 35-letni severnokorejski diktator celo prvič odgovoril na vprašanje ameriškega novinarja. Ta je lahko za trenutek vstopil med pogajanji in ga je vprašal, ali se je pripravljen odreči jedrskemu orožju, in Kim je z nasmehom dejal: »Če ne bi bil pripravljen tega storiti, me ne bi bilo tukaj.« Trump ga je potem pohvalil: »To je najboljši odgovor, ki ste ga kdaj koli lahko slišali.« Kmalu zatem je govornica Bele hiše novinarjem poslala pisno sporočilo za javnost, v katerem je pisalo: »Za zdaj ni nobenega sporazuma.«

Zakaj je bil vrh neuspešen?

Trump je pred odhodom iz Hanoja na novinarski konferenci, ki je potekala brez Kima in podpisa skupne izjave, zagotovil, da sedanji zastoj ne ogroža odličnih odnosov s severnokorejskim voditeljem. Do prekinitve pogovorov pa je prišlo zato, ker je severnokorejska delegacija vztrajala pri odpravi vseh sankcij, je rekel. »Hoteli so, da bi sankcije povsem odpravili, mi pa v to nismo mogli privoliti,« je dejal Trump. »Pripravljeni so se bili odpovedati večjemu delu tistih con (z jedrskimi objekti), za katere smo to zahtevali, toda zaradi tega nismo mogli opustiti vseh sankcij.« Podrobno je pojasnil, da je ameriška delegacija soočila severnokorejsko z obstojem jedrskega objekta za bogatenje urana zunaj jedrskega centra Yongbyon in zahtevala zaprtje tega objekta. »Presenečeni so bili, da smo vedeli zanj,« je rekel in dodal, da niso privolili v to, da bi se mu odpovedali. Trump je nato pribil: »Včasih je treba odkorakati, to se je zdaj zgodilo.«

Trump še vedno naklonjen Kimu

Kim je Trumpu obljubil, da Severna Koreja kljub neuspehu vrha ne bo izvajala jedrskih in balističnih testov. »Verjamem mu in držal ga bom za besedo,« je dejal, ni pa priznal, da je to premalo, da bi Severna Koreja prenehala biti grožnja predvsem za Južno Korejo in Japonsko. Slednja je že ves čas zelo nezaupljiva do Trumpovega prijateljevanja s Kimom. Ravno v zadnjih dneh je neki visoki severnokorejski diplomat, ki je zbežal v London, za francoski tednik L'Express dejal, da se severnokorejski režim nikoli ne bo odpovedal jedrskemu orožju, ker meni, da si glede na usodi Sadama Huseina in Gadafija samo na ta način lahko zagotovi preživetje, in ker so na jedrske rakete tamkajšnji ljudje ponosni.

Trump je na novinarski konferenci tudi izjavil, da ZDA z Južno Korejo ne bodo imele skupnih vojaških vaj. »Temu sem se odpovedal že dolgo tega, ker nas stane 100 milijonov dolarjev.« Kima pa je branil glede ameriškega študenta Otta Warmbierja, ki je bil leta 2016 zaradi kraje propagandnega plakata v Severni Koreji obsojen na 15 let zapora. Leta 2017, ko je bil že v komi, so ga prepeljali nazaj v ZDA, kjer je teden dni zatem umrl: »Rekel je, da ni vedel zanj, in jaz mu verjamem.«

Odslej možen tudi črni scenarij

Če je Trump junija v Singapurju še upal v hiter preboj v jedrskem razoroževanju Severne Koreje in je pred nekaj dnevi ob prihodu v Vietnam še trdil, da se lahko napreduje tudi počasi, je zdaj najbrž prisiljen povsem spremeniti svoja pričakovanja. Nekateri analitiki se bojijo, da bi zdaj Trump lahko začel uveljavljati črni scenarij, po katerem bi poskušal odpraviti severnokorejsko jedrsko orožje z zračnimi napadi.