Po današnjem sestanku z direktorji zdravstvenih domov je minister za zdravje Samo Fakin vztrajal, da je treba pri iskanju rešitev za nezadovoljstvo družinskih zdravnikov izhajati iz pravilne ocene stanja. »Zadeve so kompleksne,« je dejal in zdravniškim sindikatom očital, da se osredotočajo samo na število opredeljenih pacientov ter s tem problematiko preveč poenostavljajo. »Ni pomembno samo, koliko opredeljenih pacientov ima zdravnik, ampak tudi, koliko so stari, kakšna je njihova socialna situacija in tako naprej,« je povedal. »Na koncu je najpomembnejše, kako pogosto pridejo bolniki v ambulanto in kako zahtevne storitve potrebujejo.« Zato bo po njegovem ključno, da se na novo določijo glavarinski količniki pacientov, torej, koliko se »obteži« paciente glede na njihove lastnosti. »Skupina za nov obračunski model je že na delu,« je dejal.

Zdravnikov vse več, a delo je zahtevnejše

Radivoje Pribaković Brinovec z nacionalnega inštituta za javno zdravje je danes povedal, da se je število družinskih zdravnikov v zadnjih desetih letih povečalo za 45 odstotkov. Trenutno je v Sloveniji 950 specialistov in 315 specializantov, je dejal, in čeprav je med njimi veliko starejših, ne pričakuje, da se bodo vsi upokojili takoj, ko izpolnijo pogoje. »Obremenitve kolegov pa je treba vzeti resno,« je dejal in pojasnil, da postaja delo z leti vse zahtevnejše, da morajo družinski zdravniki tudi dežurati in da med njimi prevladujejo zdravnice, kar je pomembno, ker so ženske bolj obremenjene v zasebnem življenju s skrbjo za otroke in ostarele družinske člane kot moški.

Ugoden trend naraščanja števila zdravnikov se bo nadaljeval, je ocenil tudi Fakin, ki je hkrati zdravniškim sindikatom sporočil, da normativ 1500 glavarinskih količnikov (kar je približno 1200 pacientov na zdravnika), ki je bil dogovorjen v stavkovnem sporazumu s prejšnjo vlado, ne bo dosežen tako kmalu. »Tega so se morali zavedati, ko so to podpisali,« je dejal. »Če se normativ določi tako, da v državi čez noč potrebujemo dvesto novih zdravnikov, je to ne samo nezakonito, ampak tudi neetično.«

Po njegovem Slovenija po številu družinskih zdravnikov na sto tisoč prebivalcev ne zaostaja zelo za, na primer, Nemčijo. V naši državi je po njegovem problem to, da niso vsi družinski zdravniki enako obremenjeni. Večkrat je izpostavil, da ima okoli osemdeset zdravnikov za približno tretjino več opredeljenih pacientov od povprečja, pa se ne pritožujejo zaradi preobremenjenosti. Na drugi strani so mnogi, predvsem mladi, ki imajo pacientov premalo. Da bi dosegli bolj pravično obremenitev, bodo poskušali zmanjšati finančno motivacijo za kopičenje opredeljenih pacientov, je dejal minister. Težava je, da so te odločitve v rokah zavarovancev, so danes izpostavili drugi. »Čeprav se hecno sliši, se dogaja, da za nove time zmanjkuje pacientov,« je dejal direktor Zavoda za zdravstveno zavarovanje (ZZZS) Marjan Sušelj. »Navajeni smo na določenega zdravnika in se težko preselimo k drugemu.«

Bodo zdravnike razbremenile medicinske sestre?

Fakin in drugi so danes napovedali še druge ukrepe, s katerimi bi se lotili preobremenjenosti. Razmislili bodo na primer o tem, da bi določene storitve oziroma opravila prenesli z zdravnikov na diplomirane medicinske sestre ali na specializante. »Študent se na fakulteti nauči prepoznati prehlad in ve, da je treba predpisati lekadol, odpreti bolniško in reči pacientu, naj pride čez tri dni, če se stanje poslabša,« je dejal Fakin. Omenili so tudi težave z administracijo oziroma informacijskimi sistemi ter nerealna pričakovanja pacientov. »Zdravstveni sistem je zahteven in ga je težko razumeti. Zdravnikom vzame veliko časa, da razložijo pacientom, kdaj lahko vzamejo bolniško, koliko bo znašalo njihovo nadomestilo, kdaj so upravičeni do potnih stroškov in podobno,« je dejal Sušelj. Zato bodo za ZZZS uvedli klicni center, kjer bodo zavarovanci dobili odgovore na takšna vprašanja.

»Na sestanku sem želel dobiti odgovor na preprosto vprašanje, ali je zdravstveni sistem primarne medicine pred razpadom,« je danes povzel Fakin. »Dobil sem zagotovilo, da ni. So problemi, ampak niso alarmantni in veliko se da narediti.«

Po današnji tiskovni konferenci sta Fakinu odprti pismi poslala tako sindikat družinskih zdravnikov Praktikum kot predsednica zdravniške zbornice Zdenka Čebašek Travnik. Oba sta mu očitala, da ne postavlja pacientov na prvo mesto in da ne navaja pravih podatkov. Zdenka Čebašek Travnik je tudi podvomila o predstavljenih predlogih rešitev ter obžalovala, da »nismo slišali niti besede o tem, kako boste v družinsko medicino privabili mlade zdravnike«.