Britanski parlament je dogovor o brexitu v torek zavrnil s 432 glasovi proti 202. »Glavna težava so frakcijski boji znotraj Konservativne stranke, ki so pripeljali do tega, da je proti sporazumu glasovalo 118 poslancev premierkine lastne stranke,« je ocenil Vidmar. Kot je dodal, so obenem proti glasovali poslanci koalicijske partnerice, torej severnoirske DUP, in opozicija. »Izoblikovala se je zelo široka koalicija nasprotnikov sporazuma.«

Za nekatere konservativce in DUP je bilo po njegovih besedah problematično irsko varovalo, ki je del sporazuma, za mnoge laburiste ter liberalne demokrate in za škotsko SNP pa je problematičen sam brexit ali vsaj odhod Združenega kraljestva s skupnega trga. »V nasprotovanju sporazumu so se torej združili tisti, ki menijo, da sporazum premalo oddaljuje Združeno kraljestvo od EU ter tisti, ki mislijo, da jo preveč oddaljuje.«

Zaradi zavrnitve dogovora so laburisti zahtevali glasovanje o nezaupnici vladi. »Napovedi so sicer nehvaležne, a po mojem je verjetnost, da nezaupnica uspe, relativno majhna,« je izpostavil Vidmar in dodal, da bodo po napovedih tisti konservativni poslanci, ki so rušili sporazum, večinoma podprli premierko. Prav tako je podporo napovedala koalicijska partnerica DUP. »V trenutni politični situaciji si večina konservativcev enostavno ne želi novih volitev, ker bi jih lahko čakal hud poraz, pa tudi rušenje lastne vlade v britanskem političnem prostoru ni politično oportuno.«

Če bo glasovanje preživela, Mayeva napoveduje alternativni načrt.

Analitik tudi meni, da izglasovanje nezaupnice vsaj zaenkrat ne bi nujno pomenilo odhoda Mayeve ali konservativcev z oblasti. Nove volitve bi bile namreč tudi v primeru izglasovanja nezaupnice razpisane šele v primeru, če sedanji parlament v 14 dneh ne bi uspel postaviti nove vlade.

Če bo glasovanje o nezaupnici preživela, Mayeva napoveduje, da bo do ponedeljka pripravila alternativni načrt. Po mnenju Vidmarja ji EU vsaj na kratek rok težko ponudi drugačen pravno zavezujoč sporazum, mogoče samo še kakšno politično deklaracijo, a slednje so že bile ponujene in skeptikov niso prepričale. »Skeptike bi prepričala samo odprava irskega varovala, česar pa po mojem EU ne more ponuditi. Severna Irska je namreč glavna težava brexita, ki pa je praktično nerešljiva. Ponovna vzpostavitev mejne kontrole na irskem otoku bi namreč spodkopala mirovni sporazum,« pojasnjuje Vidmar.

Po njegovem gre za začaran krog, saj brez carinske unije in elementov skupnega trga rešitev vprašanja Severne Irske ni možna, ravno zaradi tega pa so nekateri konservativci in DUP torpedirali sporazum.

Med trenutno možnimi scenariji Vidmar vidi brexit brez dogovora ali odlog izstopa iz EU. Odlog pa bi po njegovi oceni lahko vodil izpogajanje novega sporazuma, po katerem bi Združeno kraljestvo sicer izstopilo iz EU, a ostalo na skupnem trgu in v carinski uniji. Druga možnost v primeru odloga je nov referendum, na katerem bi lahko ljudem ponudili alternativi: premierkin sporazum ali odstop od brexita. Možno pa je tudi, da pride no novih volitev, kar po mnenju analitika ni najbolj verjetna opcija, a je ne moremo izključiti.

»Ni pa nujno, da bi nove volitve sploh kaj spremenile. Zelo pomembno bo, katero opcijo bo sedaj podprl vodja laburistov Jeremy Corbyn,« meni Vidmar. »Cinično lahko rečemo, da po tem, ko nezaupnica premierki verjetno ne bo izglasovana, bomo končno morda izvedeli, kakšen scenarij podpira vodja opozicije. Če bo podprl referendum, je velika verjetnost, da do tega tudi pride.«