Slovenska reprezentanca je v Dolomite odpotovala že v torek in tam opravila nekaj treningov. Glavni trener alpske deskarske reprezentance Izidor Šušteršič pred premiero v Carezzi pravi: »Umetnega snega je malo, razmere niso idilične, a so za vse enake. Naši štirje niso turisti, ampak izkušeni vrhunski športniki z dolgoletno kilometrino, ki se znajo prilagoditi vsem razmeram. So izkušeni, zreli in dobro pripravljeni. Že na prvi tekmi v Carezzi bomo skušali potrditi ugled, ki ga slovensko alpsko deskanje uživa v svetovni karavani.«

Glavni zvezdnik slovenske ekipe je 34-letni Žan Košir, dobitnik treh olimpijskih kolajn iz Sočija 2014 (srebro, bron) in Pjongčanga 2018 (bron) ter velikega kristalnega globusa v sezoni 2014/15. Tržičan je po OI v Južni Koreji omenjal možnost slovesa, vendar si je premislil in namerava vztrajati do OI 2022 v Pekingu. »Počutim se dobro, podaljšal sem sodelovanje s sponzorji, podaljšali so mi zaposlitev v javni upravi in me plačali v skladu z mojo izobrazbo sedme stopnje. Pred sezono sem načrtoval, da bom le polovično v športni karieri, vendar sem hitro ugotovil, da sem se še vedno sposoben stoodstotno predati športu. Zato sem se odločil, da bom – čeprav bom v Pekingu star že skoraj 38 let – vztrajal še en olimpijski ciklus. Toda za vztrajanje obstaja tudi pogoj: biti moram v svetovnem vrhu. Če ne bom, bom končal kariero,« napoveduje Žan Košir, ki ima svojo ekipo in jo tudi vodi, letos pa je zgovorni Gorenjec prvič postal oče.

Dodaten optimizem so mu vlili tudi zadnji treningi na prizoriščih tekem, za nameček so težave s hrbtom precej manjše kot v preteklosti. »Nisem več za sekundo hitrejši od drugih, kot sem bil nekoč. A če nisem enakovreden svetovni špici, sem vsaj hitrejši od preostalih slovenskih fantov, s katerimi smo skupaj trenirali. V Dolomitih so bile tudi druge ekipe in čeprav nismo imeli neposrednih primerjav, na oko nisem videl nikogar, ki bi bil boljši od nas. V Carezzi sem bil doslej dvakrat drugi, zdaj si želim zmagati, a se zavedam, da bo težko. Vem, da nisem tako dober, kot sem bil v svoji najboljši sezoni, a sem zagotovo konkurenčen. Z malo sreče sem lahko zelo visoko,« pravi Košir. V prejšnjih sezonah je zaradi težav s hrbtom izbiral tekme, letos pa želi – z izjemo slaloma v Bad Gasteinu – nastopiti na vseh: »To je moje najuspešnejše prizorišče, a sem za to plačal tudi največji davek. Vsako sezono sem se tam malce poškodoval in nato imel težave vso zimo. Iz izkušenj lahko rečem, da je to prizorišče najnevarnejše za poškodbe. Bojim se pač tekem, na katerih je gosta megla in slaba vidljivost.«