Odločitev State Departmenta so potrdili tudi na ameriškem veleposlaništvu v Zagrebu. V odgovoru na vprašanje hrvaškega uredništva regionalne televizije N1 so dodali, da kljub zeleni luči ameriške vlade obstajajo »določene sporne podrobnosti«.

Odobritev transferja prodaje letal ameriškega proizvajalca Lockheed-Martin predstavlja nov preobrat v orožarskih poslih med Izraelom in Hrvaško, potem ko so konec prejšnjega tedna v Washingtonu potrdili, da je administracija ameriškega predsednika Donalda Trumpa blokirala pol milijarde dolarjev vredno pogodbo o nakupu 12 vojaških letal F-16 barak.

Izrael skuša zaslužiti z ameriškimi letali

Ameriška vlada mora državi, ki ji je prodala svoja letala, odobriti prodajo letal naprej tretji državi. V Washingtonu so bili nezadovoljni, ker skuša Izrael zaslužiti z ameriškimi letali. V letala F-16 barak je bilo vgrajeno veliko sodobne izraelske opreme. Američani naj bi pogojevali prodajo letal, ki so bila v ZDA izdelana v 80. letih prejšnjega stoletja, z vgradnjo ameriške opreme.

Hrvaški premier Andrej Plenković je v torek izjavil, da se Hrvaška ne obremenjuje z ameriško-izraelskim zapletom glede letal. Kot je povedal, bo Hrvaška kupila takšna letala, kot jih je ponudil Izrael ali pa bodo razveljavili mednarodni razpis, na katerem so izbrali letala barak.

Tudi na hrvaškem obrambnem ministrstvu so v torek potrdili, da ni mogoče kupiti nobene druge različice letal, kot so bila navedena v izraelski ponudbi. Kot so navedli, je Hrvaška spoštovala svoje zaveze glede pogodbe, »postopek pa poteka«.

Hrvaški minister za obrambo Damir Krstičević je po objavi informacije o ameriški blokadi izraelsko-hrvaške pogodbe dejal, da v Zagrebu niso prejeli nobenih uradnih informacij o zapletu, o katerem so poročali ameriški, izraelski in hrvaški mediji.