Do konca leta bo 51,2 odstotka ljudi na svetu uporabljalo internet, je danes objavila Mednarodna telekomunikacijska zveza (ITU), ki je specializirana agencija ZN za področje elektronskih komunikacij in informacijske družbe.

V razvitih državah se je delež prebivalcev, ki uporabljajo internet, povečal z 51,3 odstotka v letu 2005 na 80,9 odstotka v letu 2018. V državah v razvoju se je ta delež povečal s 7,7 odstotka leta 2005 na 45,3 odstotka v letu 2018. Najhitrejša rast je bila v Afriki, kjer se je delež prebivalcev z dostopom do interneta povečal z 2,1 odstotka leta 2005 na 24,4 odstotka leta 2018. V Evropi delež letos znaša 79,6 odstotka, v Amerikah 69,6 odstotka, v Skupnosti neodvisnih držav (CIS) 71,3 odstotka, v arabskih državah 54,7 odstotka in v azijsko-pacifiški regiji 47 odstotkov.

Preseganje polovičnega deleža pri uporabi interneta med svetovnim prebivalstvom je pomemben korak k bolj vključujoči globalni informacijski družbi, je zapisal generalni sekretar ITU Houlin Zhao, a dodal, da je po svetu še vedno preveč ljudi, ki ne žanjejo dobrobiti digitalnega gospodarstva. "Spodbuditi moramo več investicij javnega in zasebnega sektorja ter oblikovati okolje, ki bo privlačno za investicije, spodbuditi tehnološke in poslovne inovacije, tako da digitalna revolucija ne bo nikogar pustila 'brez povezave'," pravi Zhao.

Trend se bo nadaljeval

V ITU ocenjujejo, da se bo nadaljeval splošen trend rasti glede zagotavljanja dostopa do informacijsko-komunikacijskih tehnologij in njihove uporabe. "Dostop do telekomunikacijskih omrežij se še naprej povečuje, posebej pri mobilnih povezavah," je povedal vodja biroja ITU za telekomunikacijski razvoj Brahima Sanou. Medtem ko število priključkov fiksne telefonije še naprej upada in je bila letos penetracija 12,4-odstotna, število naročniških razmerij mobilne telefonije presega svetovno prebivalstvo. Rast pri mobilni telefoniji je bila v zadnjih petih letih najhitrejša v azijsko-pacifiški regiji in Afriki. V Amerikah in državah CIS je bila rast počasnejša, medtem ko so v Evropi in arabskih državah beležili nazadovanje.

Število širokopasovnih priključkov se še naprej povečuje, njihovo število je letos z 1,1 milijarde preseglo število priključkov fiksne telefonije, katerih je bilo 942 milijonov. Delež mobilnih širokopasovnih naročnin se je s 4,0 odstotka v letu 2005 povečalo na 69,3 odstotka v letu 2018. Število aktivnih mobilnih širokopasovnih naročnin se je v tem obdobju povečalo z 268 milijonov na 5,3 milijarde.