Na Slovenskem knjižnem sejmu so v petek in soboto podelili še štiri nagrade. Knjiga leta 2018 je tako postala knjiga Blaža Vurnika in Zorana SmiljanićaIvan Cankar: podobe iz življenja. Gre za biografski strip, o katerem je žirija zapisala, da je v njem »natančen, kronološko linearen Vurnikov scenarij, podprt s fragmenti iz Cankarjevih del, pisem in dokumenti iz njegovega časa. Mojstrsko kadrirane črno-bele podobe v Smiljanićevi prepoznavni maniri filmskega jezika so s suverenim oblikovanjem in tipografsko skrbnostjo Katje Kastelic prepletene v dinamičen prelom«.

Še posebej napeto se vsako leto čaka tudi na razglasitev najboljšega literarnega prvenca, in to nagrado si je letos prislužila Eva Markun za prvenec Menažerija. V obrazložitvi so med drugim zapisali, da se pisateljica znotraj osmih zbranih proznih besedil literarnozvrstno giblje med novelo in kratko zgodbo, glede na dogajalni prostor pa med slovenskim podeželjem in Kambodžo; izkaže se kot izvrstna pripovedovalka s pretanjenim občutkom za jezik in detajl. S to zbirko si je priborila že zmago na festivalu mlade literature Urška pred dvema letoma, avgusta pa ji je prinesla še nagrado novo mesto založbe Goga za najboljšo kratkoprozno knjigo. Ob tej priložnosti je za Dnevnik povedala: »Nisem se hotela niti mogla izogniti temu, da narave ne bi vpletala kot samostojnega akterja. Odnos med naravo in posameznikom je zame eden izmed pomembnejših v našem življenju, a je vedno bolj odrinjen, saj se ukvarjamo večinoma samo s kulturno sfero, z odnosom med posamezniki – tudi v literaturi.«

Nagrada Radojke Vrančič za mladega prevajalca je šla v roke Sari Virk, in sicer za prevoda Maria Benedettija Drugo nebo in Augusta Monterrosa Zgodbe, basni, utrinki. Literarno nagrado mira, ki jo podeljuje Ženski odbor Slovenskega centra PEN, je prejela slovaška in slovenska ustvarjalka Stanislava Chrobakova Repar. im