Britancem ne bi smeli zameriti občudovanja žilavosti in politične kondicije njihove konservativne premierke Therese May. Občutek imajo, da jim bo toliko časa ponavljala, da je osnutek brexitskega sporazuma nekaj najboljšega, kar je mogoče iztržiti pri EU, da ji bodo na koncu verjeli, oziroma da želi vse druge, od politikov do državljanov, tako utruditi, da se bodo vdali v usodo. Včeraj navsezgodaj zjutraj je bila spet v akciji. Tokrat v jutranjem programu najbolj poslušanega govornega radia LBC, kjer je neusmiljeno kot pokvarjena plošča, ne oziraje se na vsebino vprašanj, ponavljala vse to, kar so Britanci dan prej slišali že neštetokrat. Zdi se, da ima prav tista britanska poslanka, po poklicu psihiatrinja, ki je Mayevi v poslanski zbornici dejala, da živi v zanikanju.

Novi minister za brexit

Mayeva je potem pozno popoldne imenovala novega, že tretjega ministra za brexit. To je postal poslanec, dosedanji državni sekretar v ministrstvu za zdravstvo in socialno varstvo, zagovornik brexita in nekdanji direktor banke Barclays, Stephen Barclay. Na tem položaju bo nasledil Dominica Raaba, ki je odstopil v četrtek, ker je ocenil, da premierkin osnutek brexitskega sporazuma vsebuje »usodne pomanjkljivosti«. Mayeva je tako v dobrih dveh dneh izgubila toliko ministrov, kot jih je njen predhodnik David Camerom v šestih letih.

Mayeva naj bi brexitsko ministrstvo najprej ponudila ambicioznemu okoljevarstvenemu ministru in enemu od najbolj znanih brexitarjev Michaelu Govu, ki je bil leta 2016 njen tekmec za premierski položaj. Gove, ki se je kljub brexitski drami zadnja dva dneva skrival, je ponudbo zavrnil. Zdaj pravi, da je dva dni tudi sam »v agoniji« razmišljal o odstopu, na koncu pa presodil, da bo raje del rešitve. In ne samo to. Skupaj s še enim od vodilnih brexitarjev v vladi, ministrom za mednarodno trgovino Liamom Foxom, sta Mayevo javno podprla. In ponovila njen nov ponavljajoči brexitski refren: ta sporazum je boljši kot odhod iz EU brez sporazuma.

Zatišje pred političnim viharjem?

Vseeno se bosta oba ta konec tedna udeležila srečanja probrexitskih ministrov, ki ga bo gostila Andrea Leadsom, voditeljica konservativnih poslancev v parlamentu, kar je položaj, enak ministrom. Tudi Leadsomova je bila tekmica Mayeve za premierski položaj. Na srečanju bo tudi nekdanji minister Mark Francois, ki pravi, da je premierkin osnutek brexitskega sporazuma z EU »resnično grozen« in da premierka »noče slišati zaskrbljenih glasov v svoji stranki«.

Vse več konservativnih poslancev namreč izraža nezadovoljstvo z Mayevo in poziva h glasovanju o nezaupnici. Dobrih dvajset jih je do zdaj javno povedalo, da so pismo s to zahtevo poslali predsedniku skrivnostnega odbora 1922, ki ima glavno besedo pri organiziranju volitev voditelja konservativne stranke, pa naj je ta na oblasti ali v opoziciji. Za sprožanje glasovanja o nezaupnici mora dobiti pisma s takšno zahtevo od najmanj 15 odstotkov konservativnih poslancev. V sedanjem parlamentu bi to bilo 48 poslancev. Brexitarski poslanci, ki želijo vreči Mayevo – od Borisa Johnsona do Jacoba Reesa - Mogga – trdijo, da so zelo blizu tej številki. Trdijo tudi, da je glasovanje o nezaupnici neizogibno, in da bodo izbrali najboljšega kandidata za uresničenje pravega brexita. Kdo bi to bil, pa je povsem nejasno. Rees - Mogg je že dejal, da sam ne bo kandidiral, med kandidati pa je omenil Johnsona. Zaradi maratonske brexitske drame se zdi možno vse, od premierkinega političnega preživetja do padca, od novih volitev do novega referendum, saj ga zahteva iz dneva v dan več Britancev, ki ocenjujejo, da je najboljši epilog brexitske drame preklic brexita, ker so vsi drugi scenariji veliko slabši od članstva v EU.