Severnokorejski voditelj Kim Jong Un se je prvič po letu dni javno udeležil testiranja »novega taktičnega orožja«, hkrati pa je Pjongjang sporočil še, da bo izpustil prejšnji mesec priprtega Američana, ki je v Severno Korejo vstopil ilegalno iz Kitajske. Politični analitiki oboje razumejo kot sporočilo ameriškemu predsedniku Donaldu Trumpu, da želi Kim prekiniti zatišje, ki v odnosih z Washingtonom vlada od njunega junijskega srečanja v Singapurju, ki – čeprav so ga ocenjevali za zgodovinskega – praktično ni dalo še nobenega oprijemljivega rezultata za nobeno stran, najsi gre za lajšanje zelo bolečih mednarodnih sankcij proti severnokorejskemu režimu ali pa za zahteve po njegovi jedrski in raketni razorožitvi.

Kakšno »taktično orožje« je severnokorejska vojska testirala ob navzočnosti Kima, ni znano. Državna tiskovna agencija ga je opisala kot »jekleni zid« obrambe, pospremila pa s fotografijo Kima le s častniki, med katerimi so južnokorejski poznavalci identificirali topniške poveljnike. Obveljalo je, da ni šlo za sporno raketno ali jedrsko oborožitev, objavo testiranja pa so med drugim komentirali še kot odgovor Severne Koreje na omejeno obnovitev vojaških vaj Južne Koreje z ZDA v začetku tega meseca.

Choi Kang z azijskega inštituta za politične študije v Seulu meni, da je današnja severnokorejska objava namenjena njihovi vojski in ne ZDA ali sosedam v regiji. Kim naj bi tako lastno vojsko prepričeval, da postaja visoko tehnološka in na ta način poskušal odpraviti nezadovoljstvo in skrbi znotraj nje ob napovedanem odrekanju jedrski oborožitvi in razvijanju raketnih zmogljivosti.

Pogajalskega zastoja (še) ni

Kim se je nazadnje javno udeležil testiranja oborožitve pred skoraj letom dni, natančneje 28. novembra lani, ko so izstrelili medcelinsko raketo Hwasong-15, ki je teoretično zmožna doseči ameriško vzhodno obalo. Na letošnji tradicionalni septembrski vojaški paradi ob obletnici ustanovitve države so v Pjongjangu prikazali zgolj konvencionalno oborožitev, z nekaj nestrpnosti pa je v začetku tega meseca iz Pjongjanga prišlo opozorilo Washingtonu in mednarodni skupnosti, da bodo resno razmislili o ponovnem razvijanju jedrskega orožja, če ne bodo odpravili gospodarskih sankcij. Tedaj je ameriški državni sekretar Mike Pompeo izjavil, da ga svarilo ne skrbi, in napovedal, da se bo v kratkem sešel v New Yorku s Kim Yong Cholom, podpredsednikom centralnega komiteja severnokorejske delavske partije in šefom državne obveščevalne službe, a do sestanka ni prišlo. Neuradno naj bi ga za še nedoločen čas prestavil Pjongjang z opravičilom, da zanj niso pripravljeni vsi potrebni elementi. Da pogovori niso na mrtvi točki, je ta torek na srečanju držav jugovzhodne Azije povedal ameriški podpredsednik Mike Pence. Dejal je, da Trump načrtuje naslednje srečanje s Kimom na pomlad prihodnje leto, ter dodal, da zanj pripravljajo konkreten načrt, po katerem bi Severna Koreja končala svoje jedrske in raketne oborožitvene programe. V intervjuju za NBC News je povedal, da ZDA ne zahtevajo od Pjongjanga, da že pred srečanjem predloži celovit seznam svojega jedrskega orožja in njegove namestitve, da pa ga morajo konkretno identificirati na srečanju samem ter privoliti v prihod mednarodnih nadzornikov in v načrt njegove razgradnje.