Predsednik baskovske avtonomne skupnosti v Španiji Inigo Urkullu je pozval svojega katalonskega kolega Quima Torro k dialogu in zmanjšanju napetosti v odnosih s centralno špansko vlado, ki jo vodi socialistični prvak Pedro Sanchez. V sredo mu je Torra na obisku v Baskiji diplomatsko odgovoril, da »morda ritma premikov katalonskega in baskovskega naroda k svobodi sedaj nista enaka«. Izpostavil pa je pomen tega, da avtonomni pokrajini uskladita svoje ambicije glede neodvisnosti, saj »smo skupaj močnejši in svobodnejši«, je dejal.

Poziv k podpori Sanchezu

To je bil prvi obisk Torre pri Urkulluju, odkar je bil maja letos izvoljen za katalonskega predsednika. Baskovski voditelj (njegov uradni naziv je lehendakari) ga je sprejel v baskovskem glavnem mestu Gasteiz (špansko Vitoria). Na sestanku sta oba poudarila »bratstvo med katalonskim in baskovskim narodom« in izpostavila solidarnost, ki jo je izrazila baskovska vlada s priprtimi katalonskimi politiki zaradi poskusa razglasitve neodvisnosti Katalonije. Hkrati sta ugotavljala, da imata pokrajini različne poglede na odcepitev in razglasitev svoje neodvisnosti.

Iz izjav na skupni tiskovni konferenci po sestanku je bilo razvidno, da je Urkullu poskušal prepričati Torro, naj v španskem parlamentu katalonski poslanci podprejo Sanchezovo vlado pri sprejemanju državnega proračuna za leto 2019. Urkullu je poudaril, da sta dialog in zmanjšanje napetosti primernejša pot za reševanje katalonske krize od konfrontacije. Po njegovem mnenju bi kazalo izkoristiti sedanjo večino v španskem parlamentu, na katero se opira Sanchezova vlada, da bi našli izhod za katalonsko problematiko na temelju obojestranskega sporazuma med Barcelono in Madridom.

Tudi Baski za zakonit referendum o neodvisnosti

Baskovski predsednik je dejal, da je treba združiti moči in oblikovati politični blok, ki bo delal za to, da se Španija spremeni v večnacionalno oziroma federalno ali konfederalno državo. Meni, da bi bilo v španskem parlamentu ob sedanji parlamentarni večini mogoče začeti proces ustavnih sprememb v tej smeri. Po drugi strani pa je podprl tudi zahtevo, da se Kataloniji in Baskiji omogoči izpeljati zakonit referendum o neodvisnosti.

Torra je na to odgovoril, da se Baski in Katalonci očitno z različno hitrostjo premikajo proti osamosvojitvi. Po njegovem mnenju predlog Urkulluja cilja na spremembe statuta oziroma ustave, kar za katalonske nacionaliste ni več aktualna tema, temveč stvar preteklosti. »Katalonci smo že začeli proces osamosvojitve in to odločitev je podprl (katalonski) parlament,« je dejal Torra. O katalonski parlamentarni podpori Sanchezovi vladi je dejal, da sprejemajo dialog. »Nismo mi zapustili pogajalske mize, a odgovor države je bil 214 let zapora za naše častne in demokratične tovariše.« S tem je meril na zahteve španskega tožilstva in državnih pravobranilcev v zvezi z 18 katalonskimi politiki. Torra in katalonske nacionalistične stranke Sanchezu namreč zamerijo, da ni preprečil obtožb proti njim zaradi referenduma o neodvisnosti, izpeljanega pred enim letom, in ni izsilil izpustitve devetih priprtih, zato španske socialistične vlade ne nameravajo več podpirati.

»Skupaj močnejši in svobodnejši«

Torra se je zatem sestal še z Arnaldom Otegijem, vodjo baskovske nacionalistično stranko Bildu. Ta sestanek je bil pomemben tudi zato, ker je Otegi poprej predlagal, da bi baskovske, katalonske in galicijske nacionalistične stranke oblikovale skupno kandidacijsko listo za evropske parlamentarne volitve. Katalonski predsednik se je udeležil še sprejema, ki mu ga je v San Sebastianu priredilo gibanje za baskovske pravice do samoodločbe Gure Esku Dago (V naših rokah je). Torra je tam pozval k združitvi baskovskih in katalonskih nacionalistov z besedami: »Skupaj smo močnejši in svobodnejši.«