Dramatični dan, ki se je v Londonu začel z vrsto novih protestnih brexitskih odstopov iz vlade, med njimi že drugega ministra za brexit, se je končal z nenadoma napovedano večerno tiskovno konferenco premierke Therese May na Downing streetu 10. Britanski mediji so pričakovali, da bo tudi ona odstopila. Ne bi se mogli bolj motiti.

Kraljica ponavljanja

Ko je Mayeva, znana »kraljica« robotskega ponavljanja tega, kar je že neštetokrat povedala, začela ponavljati vse, kar je povedala že v parlamentu, je postalo jasno, da ni niti pomislila na odstop. Ne Britanci ne nihče drug se v politiki še niso srečali z nekom, ki bi bil tako trmoglav in bi imel tako debelo kožo. Tiskovna konferenca je bila tako bizarna, da se niti vodilni novinarski veterani niso znašli in so postavljali vprašanja po dolgih premorih, ker niso vedeli, kaj naj jo vprašajo, saj kljub njenemu slovesu niso pričakovali novega ponavljanja vsega, kar so že slišali med maratonsko parlamentarno razpravo. V njej je Mayeva dobre tri ure ponavljajoče robotsko branila osnutek brexitskega sporazuma. Obenem je zavračala močno prevladujočo kritiko sporazuma in pozive k novemu referendumu.

Sedem odstopov

Mayeva je v parlament prišla po protestnih odstopih sedmih članov vlade, med njimi dveh ministrov in med tema že njenega drugega ministra za brexit Dominica Raaba. Glavni problem osnutka brexitskega sporazuma, ki ga Mayeva ponuja kot najboljše, kar je bilo v pogajanjih z EU mogoče iztržiti, je, da je po splošnem mnenju nekaj veliko slabšega od britanskega članstva v EU. V prvi uri parlamentarne razprave je njen brexit podprl en sam od 650 poslancev. Po dveh urah jih je bilo sedem. Do konca več kot triurnega maratona se jih je našlo samo še nekaj, čeprav je Mayeva sporazum prodajala kot nekaj, kar je »v interesu naroda«. »Izbira je jasna. Lahko se odločimo, da odidemo brez sporazuma. Lahko tvegamo, da brexita sploh ne bo. Ali pa se združimo in podpremo najboljši sporazum, ki ga je bilo mogoče iztržiti. Ta sporazum je sporazum, ki prinaša brexit, za katerega so ljudje glasovali. Jaz sem izbrala to, kar je v interesu naroda,« je trdila Mayeva.

Jasna je tudi njena »izsiljevalska« taktika. Parlament naj bi – tako upa Mayeva – glasoval za njen brexit, da s tem ne bi preprečil le kaotičnega odhoda iz EU brez sporazuma, ki si ga želijo brexitski fanatiki v njeni konservativni stranki, ampak tudi nov referendum o izstopu iz EU, ki ga je zahtevala vrsta poslancev.

Zbiranje glasov za odstavitev premierke

Predlagani 585-stranski sporazum pa ni sprožil le plaza kritik, ampak – prvič v parlamentu – tudi vrsto pozivov Mayevi, naj odstopi. Vsakič je odgovorila, da ne bo. Po današnjih še sedmih protestnih odstopih iz vlade, ki so skupno število brexitskih odstopov povišali na 19 v letu in pol, Mayeva kmalu morda ne bo imela izbire. Posebno zato, ker brexitirji v njeni stranki že zbirajo potrebnih 48 glasov za sproženje glasovanja o nezaupnici. To je danes napovedal vodilni brexitski fanatik Jacob Rees - Mogg, ki je premierki med parlamentarno razpravo posredno očital, da je brexitska lažnivka.

Medtem ko Mayeva ponavlja, da ni alternative njenemu brexitskemu sporazumu, javnost meni drugače. današnje raziskave kažejo, da 54 odstotkov Britancev sploh noče iz EU, medtem ko jih je 32 odstotkov za nesporazumni odhod, premierkin brexit pa jih podpira samo 14 odstotkov.

EU: Nobenih pogajanj več

V Bruslju so se na novo brexitsko dramo v Britaniji odzvali z izjavami, da je EU pripravljena na vse, tudi na britanski odhod brez sporazuma ali na to, da si na koncu premisli in ostane v EU. Na nekaj pa vendarle niso pripravljeni: na spreminjanje težko dogovorjenega osnutka sporazuma, o čemer so danes razpredali nekateri britanski poslanci. Nemška kanclerka Angela Merkel je denimo dejala, da sta ostali le še dve možnosti – sprejeti ali zavrniti, kar je na mizi. Številni politiki v EU opozarjajo, da druga možnost ni tako neverjetna.