Pence se je na vrhu izrekel za svobodno, pravično in izmenjujoče trgovanje. V luči odsotnosti ameriškega predsednika Donalda Trump je zagotovil, da so ZDA še vedno odločno zavezane regiji. Trump se sicer ne bo udeležil niti vrha azijsko-pacifiških držav Apec konec tedna v Papui Novi Gvineji.

Izjave Penca so mnogi razumeli kot kritiko širjenja vpliva Pekinga v regiji. Kitajska je v zadnjih letih v Južnokitajskem morju, ki si ga lasti več držav, zavzela več otokov in grebenov, na katerih gradi vojaško infrastrukturo. Svoj vpliv v regiji širi tudi z vlaganjem v infrastrukturo drugih držav.

V regiji so se sicer v zadnjem času pojavili dvomi v ZDA in njihove obljube glede regije. Vrzel bi sedaj lahko zapolnili Kitajska ali Rusija. Prvič se je namreč vrha udeležil tudi ruski predsednik Vladimir Putin, ki je prejšnja leta na srečanje pošiljal ruskega premierja.

Sankcije proti Severni Koreji ostajajo

Ameriški podpredsednik je sicer danes še posvaril, da morajo države še vedno upoštevati sankcije proti Severni Koreji, čeprav so se odnosi otoplili. »To je nekaj kar je Kim Jong Una pripeljalo do pogajalske mize. Zelo pomembno je, da pritiski ostanejo,« je dodal.

Washington vztraja, da morajo sankcije ostati v veljavi, dokler se Pjongjang jedrsko ne razoroži, a sta Kitajska in Rusija deloma popustili pritiske. Medtem tudi v Južni Koreji razmišljajo, da bo odpravili svoje ukrepe proti severni sosedi.

Osrednja točka vrha Asean je bila izgradnja gospodarskega sodelovanja in razprava o nevarnostih, ki jih predstavlja trgovinska vojna med ZDA in Kitajsko za globalno trgovino in ozemeljski spor s Kitajsko v Južnokitajskem morju. Glede na vedno večji vpliv Kitajske v regiji so se voditelji zadržali kritik.