Poklicni reševalci v svoji karieri doživijo nič koliko kritičnih in stresnih situacij, v katerih se usodno stikata življenje in smrt. Kar se je 8. marca letos zgodilo na stopnišču stanovanjskega bloka na mariborskem Pobrežju, pa se je izkušenemu reševalcu Mitji Kelbiču globoko zarezalo v spomin. »Takšnega prizora ne vidiš vsak dan,« je pripomnil med pričanjem na sojenju Medihi Hromažić, obtoženi grozovitega umora sestre dvojčice Mersihe in poskusa umora matere Izmete.

Ko sta se tistega jutra okoli 6.45 s kolegom reševalcem pripeljala na kraj dogodka, ju je pred stavbo pričakal moški. To je bil Bojan Emeršič, k njemu se je soseda Mersiha prej zatekla po pomoč. Z nožem jo je večkrat zabodla sestra, mu je potožila. Emeršič je nemudoma poklical na pomoč policijo in reševalce, nato je z močno krvavečo žensko in njeno mamo stekel po stopnicah. Hudo poškodovana 38-letna Mariborčanka je tik pred izhodom omagala in se zgrudila po tleh. Tam jo je z dolgim nožem v roki dohitela sestra.

»Tukaj se štihajo!«

»Sosed, ki naju je pričakal, je rekel, da se tukaj štihajo,« se je na zaslišanju pred senatom mariborskega okrožnega sodišča, ki mu predseduje Danilo Obersnel, spominjal reševalec Kelbič. Skozi steklena vrata je videl, da se na stopnišču nekaj dogaja, da ženska maha z nožem in da ni varno vstopiti brez spremstva policije. V tistem trenutku je na prostost pritekla 58-letna Izmeta Hromažić. »Zaprl sem jo v rešilca in ji toliko oskrbel poškodbe, da sva jo lahko s kolegom pustila samo.«

Ko sta na kraj prišli policijska patrulja in zdravnica, sta reševalca vstopila v blok. Na ploščadi v medetaži je ležala močno okrvavljena ženska v pižami. Kelbič jo je obrnil na hrbet in takoj spoznal, da ji ne more več pomagati. Na stopnici je ležal dolg krvav nož. Na stopnišču nižje je videl sedeti obtoženo, vklenjeno v lisice. Zapustil je kraj umora in odpeljal Izmeto Hromažić na zdravljenje v UKC Maribor. Zdravniki so ji oskrbeli skupno dvanajst vbodnih ran, ki so poškodovale več vitalnih organov. Obtožena je pokojno sestro zabodla kar 48-krat. Tožilstvo je na predobravnavnem naroku predlagalo izrek maksimalne, 30-letne zaporne kazni.

Iskala je nekoga, ki bi jo rešil iz nevzdržnih razmer

O razmerah v družini Hromažić je na ponedeljkovem nadaljevanju glavne obravnave pričal njen nekdanji fant. »Z Mediho sva bila lani par, a se najino razmerje ni obneslo. Iskala je nekoga, ki bi jo odpeljal iz njene situacije. Žal to nisem bil jaz. Vendar sem ji tudi potem skušal stati ob strani, ker se mi je smilila,« je povedal. Mediha mu je pripovedovala o nevzdržnih razmerah doma. Kako so jo fizično in psihično maltretirali, najprej oče, nato mati in sestra. »Dobil sem občutek, da je žrtev, da je ranjena,« je povedala priča.

Mati je z obtoženo komunicirala zgolj prek listkov, ki jih je puščala v stanovanju, v katerem sta živeli skupaj. V mediacijskem dogovoru sta se že leta 2007 sporazumeli, kdo sme uporabljati kateri del stanovanja. Enkrat naj bi jo mati tako močno zgrabila za roko, da je morala k zdravniku, je povedala priča. Mati naj bi jo tudi silila k izselitvi. Tudi s pokojno sestro naj ne bi bila v dobrih odnosih, ker naj bi ščuvala mater zoper njo. Nekdanji fant je tri tedne pred krvavim dogodkom nazadnje klepetal z obtoženo. »Ni želela več govoriti o tem. Kot da jo je strah,« se je spominjal.

Obtožena je iskala pomoč tudi na centru za socialno delo. »V zadnjem obdobju se je oglašala pogosteje,« je povedala Žanet Mithans, nekdanja vodstvena uslužbenka v mariborskem CSD. »Oglašala se je zaradi stiske v družini, najprej zaradi nasilja očeta, potem zaradi nasilja mame in sestre.« Temu nasilju se Mediha Hromažić očitno ni znala nenasilno zoperstaviti. Enkrat je sicer vložila prijavo, a jo je kasneje umaknila.