Hrvaški tednik Narodni list je leta 2008 objavil članek, v katerem je bil kritičen do sodnika na zadarskem sodišču, ki se je udeležil zabave kontroverznega lokalnega podjetnika, s čimer naj bi bil v konfliktu interesov.

Sodnik je proti izdajatelju tednika sprožil civilno tožbo, sodišče pa je leta 2010 razsodilo, da je bil članek žaljiv ter da je šlo za osebni napad na sodnika, na njegov ugled in dostojanstvo. Izdajatelju je naložilo plačilo odškodnine v višini 50.000 hrvaških kun (6700 evrov).

Pritožbi izdajatelja Narodnega lista sta zavrnili tako splitsko sodišče kot hrvaško ustavno sodišče, zato se je ta obrnil na ESČP.

Članek je bil oster, a ne žaljiv

Sodišče v Strasbourgu je soglasno odločilo, da gre v tem primeru za kršitev 10. člena evropske konvencije o človekovih pravicah, ki se nanaša na svobodo izražanja. Posamezniku ni mogoče prepovedati kritiziranja pravosodnega sistema, razen če gre za resno škodljive in utemeljene napade, je opozorilo sodišče.

Članek je obravnaval vprašanje, ki je bilo v javnem interesu, in sicer vprašanje delovanja tega sistema. Čeprav je bil članek oster, pa ni bil žaljiv, je presodilo sodišče.

Način, kako je bil članek napisan, ni bil nezdružljiv s pravico do svobode izražanja v okviru evropske konvencije. Poleg tega je bila odškodnina, ki je bila naložena izdajatelju, nesorazmerna in bi lahko po prepričanju sodišča odvrnila odprto razpravo o vprašanjih javnega interesa.