Pod izrednim varnostnim nadzorom se je v ponedeljek na zveznem sodišču s sedežem v Brooklynu v New Yorku začel sodni proces proti Joaquinu Archivaldu Guzmanu Loeri, bolj znanemu kot El Chapo. Gre za vodjo zloglasnega mehiškega narkokartela iz Sinaloe in »največjega zločinca tega stoletja«, kot ga je označil ameriški tožilec. Po tretji aretaciji 19. januarja 2017 so mehiške oblasti protagonista dveh spektakularnih pobegov iz dveh najstrožje varovanih mehiških zaporov izročile Združenim državam, kamor je El Chapo pretihotapil več tisoč ton drog v vrednosti več kot 14 milijard dolarjev. Revija Forbes ga je leta 2013 uvrstila na 67. mesto med najbogatejšimi zemljani.

Zaradi njega zapirajo newyorške mostove

Po besedah sodnika Briana Cogana, ki vodi sojenje proti El Chapu, je to izjemno zahteven proces brez primerjave. Pravi, da gre tudi za redek primer, ko je zgodba obtoženca doživela filmsko upodobitev, še preden je bil obsojen. Po smrti Kolumbijca Pabla Escobarja leta 1993 velja El Chapo za največjega tihotapca drog na svetu in za izjemno nevarnega in nepredvidljivega zločinca. Kje in do kod segajo lovke njegove zločinske organizacije v Mehiki in ZDA, pa ni znano. V preteklosti je narkokartel brezkompromisno in okrutno obračunal z vsakomer, ki mu je prekrižal pot. Med sojenjem so tudi zato poskrbeli za izredne varnostne ukrepe.

Od privedbe v ZDA je El Chapo za zapahi na posebnem oddelku zapora Metropolitan Correctional Center na Spodnjem Manhattnu v New Yorku. Za vsako obravnavo na sodišču ga morajo pripeljati v Brooklyn, na drugo stran Vzhodne reke, kar zahteva zaporo cest in mostu za ves promet. Pripeljejo ga v blindiranem policijskem vozilu in v spremstvu policijskih patrulj ter rešilca. Kolono vozil, ki vozi z veliko hitrostjo, spremljajo iz zraka policijski helikopterji. Ker naj bi proces trajal vsaj štiri mesece, bo treba najti drugačno rešitev, je v torek sporočil sodnik Cogan, kajti na dan obravnave to povzroča prometni infarkt v tem delu mesta. Okoli sodne stavbe so v tem času nameščene posebne varnostne enote s policijskimi psi za odkrivanje eksploziva, v sodnih prostorih pa več detektorjev kovin.

Obramba: Je samo reven kmet

S prvotno očitanih 19 kaznivih dejanj je ameriško tožilstvo skrčilo obtožnico proti El Chapu na enajst točk. Glavni očitek je njegova pripadnost hudodelski združbi za proizvodnjo in tihotapljenje ter razpečevanje heroina, kokaina, konoplje in metamfetamina, za kar je predviden dosmrtni zapor. Obtožnica ga bremeni tudi uporabe orožja, pranja denarja in ubojev. Ko je bil El Chapo leta 2014 drugič aretiran, je priznal, da je njegov kartel ubil od dva tisoč do tri tisoč ljudi, medtem ko ameriško tožilstvo razpolaga z dokazi za 33 umorov. Za očitana kazniva dejanja je tožilstvo zbralo na tisoče dokumentov, fotografij in govornih posnetkov, ki naj bi dokazovali zločine v letih od 1989 do 2014, ko je bil El Chapo glavni dobavitelj drog v ZDA. Tihotapljenje čez mejo med Mehiko in ZDA je bilo organizirano po predorih (eden od odkritih predorov je bil opremljen celo s klimatskimi napravami) ter z letali, podmornicami, luksuznimi jahtami in drugimi prevoznimi sredstvi.

Njegovo obrambo sestavlja skupina štirih glavnih odvetnikov. Med njimi je Jeffrey Lichtman, ki je v začetku tega stoletja branil Gottija Juniorja, sina znanega mafijskega botra Johna Gottija iz družine Gambino, in prepričal poroto, da ga je razglasila za nedolžnega. Tudi El Chapo se ima za nedolžnega. Njegovi odvetniki ga predstavljajo kot kmeta iz zelo revne mehiške pokrajine, ki da je delal za neznane tihotapce. Večkrat so poskušali doseči, da bi sodni proces prestavili v drug zvezni okraj in začetek sojenja odložili, a neuspešno.