Na derbiju vodilnih ekip francoske lige je Paris Saint-Germain premagal Lille z 2:1 (Mbappe 70, Neymar 84; Pepe 90 + 3/11-m) in poskrbel za nov zgodovinski mejnik. Z 12. zaporedno prvenstveno zmago so Parižani izboljšali rekord v petih najmočnejših evropskih ligah (Anglija, Italija, Francija, Nemčija, Španija), ki so si ga doslej delili s Tottenhamom – enajst zmag zapored v sezoni 1960/61. Toda PSG je še precej oddaljen od absolutnega evropskega dosežka portugalske Benfice, ki je sezono 1972/73 začela s 23 zaporednimi zmagami. Za PSG je proti Lillu, ta zaostaja že za 11 točk, igral tudi Italijan Marco Verratti. Tega je pred dnevi ustavila policija in ugotovila, da je za volanom v zelo alkoholiziranem stanju – namesto največje dovoljene vsebnosti alkohola v krvi (0,20) je alkotest pokazal kar 0,49. Trezniti se je moral v policijskem priporu, odvzeli so mu vozniško dovoljenje, plačati bo moral visoko globo, kljub velikemu grehu pa ga je trener Thomas Tuchel uvrstil v začetno enajsterico na tekmi proti Lillu.

Veliko razlogov za zaskrbljenost imajo pri Monacu: ta je v Franciji leta 2017 edini prekinil vladavino PSG (sočasno je igral tudi v polfinalu v ligi prvakov), ki je v zadnjih šestih sezonah kar petkrat postal državni prvak, zdaj pa si klub iz kneževine deli predzadnje mesto z le sedmimi točkami na dvanajstih tekmah. Pred tremi tedni je Portugalca Leonarda Jardima (trener je bil od leta 2014) zamenjal 41-letni Thierry Henry, nekdanji igralec in reprezentant Francije, ki je prav v dresu Monaca debitiral v članski ekipi pri 17 letih in bil njegov igralec med letoma 1992 in 1999. A tudi Henry (prej je dve leti delal kot pomočnik belgijskega selektorja Roberta Martineza) ne more ustaviti katastrofalnega klubskega niza: Monaco je v tem krogu izgubil na gostovanju pri Reimsu (0:1) in je na zadnjih 14 tekmah v vseh tekmovanjih še vedno brez zmage (pet remijev in devet porazov). Po najdaljšem nizu brez zmage v zadnjih 50 letih (od sezone 1968/69) Thierry Henry, pogodbo s klubom ima do junija 2012, pravi: »Jasno je, da smo v veliki krizi. A tudi vsake grde stvari je enkrat konec, do konca prvenstva pa je še kar 26 tekem. Izpad iz lige? Niti jaz niti igralci ne pomislimo na to. Fantje seveda niso pozabili igrati nogometa, zato sem prepričan, da bomo kmalu prekinili črn niz in se začeli dvigovati.«

Neverjetno čustvena je bila tekma elitne angleške lige Cardiff City – Leicester v prestolnici Walesa. Angleška nogometna zveza je nedavno dovolila Leicestru preložitev pokalnega dvoboja, za sobotno gostovanje v Cardiffu pa so se igralci in člani strokovnega vodstva kluba kar sami odločili, da bodo tekmo odigrali v spomin na nekdanjega lastnika in predsednika kluba, tajskega milijarderja Vichaija Srivaddhanaprabhe, ki se je nedavno smrtno ponesrečil v strmoglavljenju helikopterja. Številni igralci in navijači obeh klubov so jokali tako pred tekmo kot po njej, v središču pozornosti pa se je s svojo odločitvijo o rumenem kartonu (ne)upravičeno znašel glavni sodnik Lee Probert.

Ko je Demarai Gray v 55. minuti dosegel vodilni in sočasno zmagoviti gol za Leicester, je slekel dres in pokazal spodnjo majico, na kateri je imel natisnjeno posvetilo tragično preminulemu Tajjcu: »Šef, ti boš vedno v naših srcih.« Ker Grayeva poteza seveda ni bila v skladu z nogometnimi pravili, mu je sodnik Probert pokazal rumeni karton. Čeprav je pravilno ukrepal, je bil najprej na stadionu, potem pa še na številnih družbenih omrežjih tarča mnogih, ki so obsodili njegovo dejanje, češ da je z njim pokazal premalo sočutja in spoštovanja do igralca in njegove poteze do mrtvega človeka. Po tekmi se je oglasil tudi 22-letni »grešnik« Demarai Gray: »Ni pomembno, ali sem si zaslužil rumeni karton ali ne. Sodnik se je pač odločil tako, kot se je. Razprave o tem so nesmiselne. Najpomembneje je, da sem z napisanim sporočilom na majici pokazal tisto, kar vsi v klubu in okoli njega mislimo in čutimo.«