Koalicija pod vodstvom Savdske Arabije podpira jemensko vlado v boju proti uporniškim Hutijem, ki jih podpira Iran. Hudajda, ki je ključno pristanišče za dostavo humanitarne pomoči, je pod nadzorom Hutijev.

Iz okolice tega pristaniškega mesta od četrtka poročajo o spopadih in zračnih napadih. »Ne gre za ofenzivo, temveč le za operacije, s katerimi bi zaščitili sile koalicije in razširili varnostne koridorje na določenih območjih,« je dejal vir v koaliciji za AFP. Dodal je, da si koalicija prizadeva zmanjšati sovražnosti in trdno podpira politični proces.

V soboto in nedeljo naj bi bilo v spopadih in zračnih napadih v Hudajdi po navedbah zdravniških virov sicer ubitih 53 Hutijev, več deset pa jih je bilo ranjenih, poroča AFP.

Velika Britanija pa je danes pozvala ostale članice Varnostnega sveta ZN, naj ukrepajo glede humanitarne krize v Jemnu. Po oceni Londona je zdaj morda možnost za mirovni dogovor. Britanski zunanji minister Jeremy Hunt je dejal, da se strinja s posebnim odposlancem ZN za Jemen Martinom Griffithsom, da je pravi čas, da VS ZN pospeši prizadevanja za mir.

»V Jemnu sta obe strani predolgo verjeli, da lahko konflikt rešita z vojsko, kar ima katastrofalne posledice za ljudi,« je poudaril Hunt. Kot je dodal, se zdaj prvič nakazuje možnost, da bi sedli za pogajalsko mizo, končali prelivanje krvi in našli politično rešitev, ki bo dolgoročno edina pot iz katastrofe.

Jemen na robu propada

Generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres je v petek pozval h koncu konflikta v Jemnu. Po njegovi oceni je država trenutno na robu prepada, a obstaja upanje, če bo mednarodni skupnosti uspelo zagrabiti priložnost. A najprej se mora po njegovem mnenju povsod končati nasilje, predvsem okoli osrednje infrastrukture v državi in na bolj poseljenih območjih.

Združeni narodi so v sredo potrdili, da si prizadevajo, da bi mirovni pogovori o Jemnu stekli v mesecu dni. Posebni odposlanec ZN za Jemen Martin Griffiths je pri tem pozdravil pozive za prekinitev nasilja.

ZN so razmere v Jemnu že večkrat označili za najhujšo humanitarno katastrofo. Opozorili so, da v tej državi lakota grozi 14 milijonom ljudi.