Britanski premierji, posebno kadar so tarča kritik, zelo neradi hodijo na sestanke tako imenovanega odbora 1922, skrivnostne skupine najvplivnejših konservativnih poslancev, ki je nastal leta 1923 po volitvah leto prej. Zakaj neradi? Zato, ker imajo člani odbora odločilno vlogo pri postavljanju in odstavljanju vodje konservativne stranke, pa naj je ta na oblasti ali v opoziciji. Če izgubi podporo odbora 1922, se mora kmalu posloviti od položaja.

Odbor se sestaja enkrat na teden, njegove razprave pa naj bi bile pokazatelj podpore, ki jo uživa vodja, pa tudi usmeritve in trenutnih glavnih ciljev stranke. Ko na svoj sestanek povabijo vodjo stranke, je to največkrat slaba novica. Posebno slaba je lahko zato, ker je po postopku predsednik odbora 1922 tisti, ki mu morajo konservativni poslanci, nezadovoljni z vodjo stranke, poslati pismo z zahtevo o glasovanju o nezaupnici. Že če jih pismo pošlje vsega 15 odstotkov (v sedanjem parlamentu je to 48 poslancev), lahko vodja odbora sproži glasovanje o nezaupnici, z njim pa potencialni padec vodje stranke, pa naj je ta na oblasti ali v opoziciji.

Možje v sivih oblekah so jo »pomilostili« že leta 2017

Članom odbora pravijo možje v sivih oblekah. Mayeva se je nazadnje soočila z njimi po predčasnih volitvah maja 2017, na katerih je zapravila strankino večino v parlamentu. »Jaz sem nas spravila v to zmešnjavo in jaz nas bom spravila iz nje,« je takrat dejala. Odbor jo je »pomilostil«.

Zdaj pa številni zagovorniki trdega izstopa iz EU, tako imenovani brexitirji, mislijo, da je Mayeva stranko spravila v še večjo brexitsko zmešnjavo. Zato so bili mnogi prepričani, da so ji kot premierki dnevi šteti, ko jo je odbor 1922 ta teden povabil na redni tedenski sestanek. Posebno zato, ker so prej v javnosti zaokrožile domnevne grožnje treh še neimenovanih konservativnih poslancev. Eden naj bi dejal, da prihaja na morišče, drugi, da ji bodo zabodli nož v prsi in ga zavrteli, tretji, naj sama prinese vrv za obešanje. Obsojanje teh besed kot »nasilnih protiženskih političnih izjav« je bilo vsesplošno.

So si grožnje izmislili na Downing Streetu 10?

Eden od najbolj vročičnih brexitirjev med konservativnimi poslanci Andrew Bridgen je ne samo odločno zanikal, da je bil on eden od te trojice, ampak dejal, da so si te izjave izmislili in jih širili pribočniki premierke. V sedanji brexitski zmešnjavi v brexitsko neenotni vladajoči stranki je vse mogoče. Bridgen pa se je motil, ko je napovedal, da se bo sestanek odbora 1922 končal z glasovanjem o nezaupnici. Že začel se je dobro za premierko – s pobalinskim vzklikanjem in udarjanjem z dlanmi po mizah, ko se je Mayeva prikazala. To početje namreč napoveduje podporo vodji. In res, sestanek odbora 1922 se je, ker glavnih brexitirjev ali ni bilo na sestanku ali pa so se potuhnili, namesto s pričakovanim »sojenjem« Mayevi za slabo vodenje brexitskih pogajanj končal z domnevno obnovitvijo politične ljubezni do premierke.

Namesto levjega brloga živalski vrt za otroke

To ji je uspelo predvsem s srce parajočimi pozivi k brexitski enotnosti stranke, ki se vse bolj boji, da bo zaradi brexita prisiljena razpisati še ene predčasne volitve in tudi te izgubila. Nekdo je komentiral: »Napovedovali so, da prihaja v levji brlog. Prišla je v otroški živalski vrt.«

Premierkin veliki pobeg pred brexitskimi rablji, ki bi radi zasedli njen stolček, pa je zelo sumljiv. In utegne biti kratkega veka. Mnogi mislijo, da je lažen ne samo njen pobeg, ampak tudi izpričana lojalnost premierki. Vlada prepričanje, da vrsta preračunljivih brexitskih mož, ki bi jo radi vrgli, raje podpre njo, kot da bi jo zamenjal kakšen od njihovih tekmecev. In da bo nekdo vendarle sprožil njeno rušenje, ko bo in če se bo iz Bruslja vrnila z brexitskim sporazumom. Mayeva zdaj trdi, da je 95 odstotkov brexitskega sporazuma že dogovorjenega. Po besedah člana laburistične vlade v senci Petra Dowda pa je to nekaj podobnega, kot da bi lastniki Titanika dejali, da je 95 odstotkov plovbe potekalo dobro.