New York Times je navedel neimenovane sedanje in bivše ameriške visoke uradnike, da Kitajska in Rusija prisluškujeta pogostim telefonskim osebnim pogovorom Trumpa s prijatelji preko iphonov. Na ta način pridobljene podatke in uvid naj bi uporabljali za vplivanje na kroge blizu Trumpu in na politiko ameriške administracije.

Časnik navaja, da so Trumpa njegovi svetovalci večkrat opozorili, da mobilni telefoni niso varni in da jim prisluškujejo. Predsednik tako zaradi pritiska pogosteje uporablja varen fiksni telefon Bele hiše, ne želi pa se odpovedati svojim iphonom. Uslužbenci Bele hiše pravijo, da lahko samo upajo, da se prek mobilnih telefonov ne pogovarja o zaupnih zadevah.

Trump je v današnjem tvitu vsebino »dolgega in dolgočasnega članka« že zanikal z besedami, da je tako poln nepravilnosti, da jih nima časa popravljati. Zatrdil je, da uporablja samo vladne telefone in da ima samo en vladni prenosni telefon, ki ga le redko uporablja. »Žal mi je, zgodba je napačna,« je zapisal.

Namesto iphonov naj uporabljajo Huaweijeve telefone

Poročanje časnika o kitajskem prisluškovanju je zanikala tiskovna predstavnica kitajskega zunanjega ministrstva Hua Chunying, ki je dejala, da gre za lažno novico in da kaže, da skušajo nekateri v ZDA »tekmovati za oskarja za najboljši scenarij«. »Če ameriško administracijo skrbi, da njihovim Applovim telefonom prisluškujejo, naj jih zamenjajo s kitajskimi telefoni Huawei,« je še dodala. Huawei je eno največjih kitajskih telekomunikacijskih podjetij, ki zaradi varnostnih skrbi na trg ZDA večinoma nimajo dostopa.

Hua je Washingtonu še svetovala, naj preneha uporabljati sodobna komunikacijska sredstva in prekine vse stike z zunanjim svetom, če si želi zagotoviti popolno varnost.

Tudi Moskva je zavrnila navedbe o prisluškovanju mobilnim telefonom ameriškega predsednika. Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je dejal, da tovrstne zgodbe obravnavajo z določeno mero humorja, in izrazil obžalovanje, da je časnik objavil informacijo, ki kaže na padec novinarskih standardov.