»Ustava in vse, kar je povezano z njo, je povsem suverena zadeva, o kateri mora odločati sirsko ljudstvo brez tujega vmešavanja,« je poudaril Mualem po poročanju nemške tiskovne agencije dpa. Neimenovane tuje strani in države je obtožil, da skušajo Sircem »vsiliti svojo voljo«.

De Mistura je po srečanju z vodjo sirske diplomacije povedal zgolj, da »sta imela zelo iskreno in intenzivno izmenjavo mnenj o ustavodajnem odboru in političnem procesu na splošno«. O napredku v pogovorih in o tem, ali bo še ostal v Damasku, ni govoril, navaja francoska tiskovna agencija AFP.

Posebni odposlanec ZN, ki bo konec novembra odstopil, je v Sirijo prispel davi. Tam se bo predvidoma srečal z več visokimi predstavniki države. Napovedal je, da se bo v zadnjem mesecu na položaju nadaljeval pogovore o oblikovanju nove sirske ustave.

Sirski režim predsednika Bašarja Al Asada si sicer prizadeva za dopolnitev ustave, opozicija pa za pripravo nove ustave kot enega od korakov h koncu sedemletne državljanske vojne. Ta je doslej zahtevala že več kot 360.000 smrtnih žrtev.