V zadevo se je kot kaže vpletel savdski kralj Salman, ki je odpustil vodjo obveščevalne službe Ahmeda al Asirija in medijskega svetovalca Sauda al Kahtanija, oba tesna sodelavca kraljevega sina kronskega princa Mohameda bin Salmana. Poleg tega naj bi med preiskavo Hašokdžijeve smrti v Savdski Arabiji aretirali 18 oseb.

Savdski kralj je prav tako ukazal ustanovitev posebnega ministrskega odbora pod prestolonaslednikovim vodstvom za prestrukturiranje obveščevalne agencije in bolj jasno opredelitev njenih pristojnosti.

Hašokdžija, ki je za Washington Post kritično pisal o Savdski Arabiji in Mohamedu bin Salmanu, so nazadnje videli živega 2. oktobra, ko je vstopil v konzulat. Preiskava turške policije je odkrila, da so ga zasliševali, mučili, ubili in na koncu razkosali.

Razlagi o pretepu Graham ne verjame

Republikanski senator Lindsey Graham je tvitnil, da uradni razlagi Savdske Arabije ne verjame.

Vodilni demokrat v odboru za obveščevalne dejavnosti predstavniškega doma ameriškega kongresa Adam Schiff je tvitnil, da mora Savdska Arabija odgovarjati in, če vlada Doanlda Trumpa ne bo ukrepala, mora ukrepati kongres. »Če se je Hašokdži boril, se je boril za svoje življenje,« je sporočil Schiff.

Tiskovna predstavnica Bele hiše Sarah Sanders je sporočila, da so žalostni zaradi novice o Hašokdžijevi smrti in izražajo najgloblje sožalje družini, zaročenki in prijateljem.

Bela hiša po njenih besedah sprejema novico iz Savdske Arabije na znanje in bo še naprej spremljala mednarodne preiskave tega tragičnega incidenta ter se zavzemala za pravočasno in pregledno pravico v skladu z vsemi ustreznimi postopki.

Savdska razlaga smrti Hašodžija po oceni Trumpa verodostojna

Ameriški predsednik Donald Trump je savdsko razlago smrti savdskega novinarja označil za verodostojno in pomemben prvi korak. Demokratski in republikanski člani ameriškega kongresa so bili medtem v odzivih veliko ostrejši in pozvali k ukrepanju oziroma ameriški preiskavi umora novinarja.

Trump je dodal, da če bodo ZDA ukrepale, ne želi, da bi to vplivalo na prodajo orožja Savdski Arabiji.

Pozivi h kaznovanju odgovornih

Priznanje je sprožilo številne odzive. Vrstijo se predvsem kritike savdskega režima in pozivi h kaznovanju odgovornih za njegovo smrt, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Na potrditev smrti Hašokdžija se je med drugim odzval generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres. »Generalni sekretar je globoko vznemirjen zaradi potrditve smrti Džamala Hašokdžija. Družini in prijateljem gospoda Hašodžija pošilja svoje sožalje,« so sporočili iz Guterresovega urada.

Organizacija Novinarji brez meja (RSF) je na twitterju pozvala k stopnjevanju pritiska na Rijad. Ta mora namreč odgovarjati za smrt Hašokdžija in aretacije drugih novinarjev, je besede generalnega sekretarja organizacije Christopha Deloira povzela francoska tiskovna agencija AFP.

»Vsak poskus odprave pritiska na Savdsko Arabijo in sprejema kompromisne politike bi dal dovoljenje za ubijanje kraljestvu, ki novinarje, ki si drznejo preiskovati in sprožati razprave, zapira v zapore, biča in celo ubija,« je zapisal. Ob tem je savdske oblasti pozval k izpustitvi zaprtih novinarjev, ki so podvrženi »norim in groznim kaznim«.

Z ostro kritiko se je na twitterju odzvala tudi nekdanja Hašokdžijeva urednica pri Washington Postu Karen Attiah, ki je pojasnilo Rijada označila za »popolno sranje« in »žaljivo«. »Hašokdži ni umrl med pretepom. Hašokdži je bil ubit. Vzeli so mu življenje,« je bila ostra.

Ob tem je bila skeptična tudi glede izjave, da savdski prestolonaslednik Mohamed bin Salman o dogodku ni vedel ničesar. »Vpletena je bila njegova desna roka ter 15 ljudi je z zasebnimi letali priletelo in vstopilo v konzulat na tuji zemlji, da bi to uredilo,« je spomnila. Attiahova je nato novinarje in žvižgače pozvala k iskanju »prave resnice« o smrti svojega kolega.