Hašokdžija so nazadnje videli živega na posnetku varnostne kamere 2. oktobra, ko je vstopil v prostore savdskega konzulata v Carigradu, kjer je želel urediti papirje za svojo poroko. Turški preiskovalci domnevajo, da je bil novinar ubit na konzulatu, Savdska Arabija pa vztraja, da ne ve, kaj se je zgodilo z njim.

Trenutno še vedno analizirajo vzorce, ki so jih preiskovalci vzeli na konzulatu in rezidenci savdskega konzula, saj skušajo ugotoviti, ali pripadajo Hašokdžiju.

Medtem je danes turško tožilstvo kot priče zaslišalo 15 uslužbencev konzulata turške narodnosti. Med njimi so bili voznik, računovodje in uslužbenci tehnične službe, poročanje turških medijev povzemajo tuje tiskovne agencije.

Po poročanju turških medijev, ki se sklicujejo na neimenovane vladne vire, naj bi novinarja v konzulatu ubila in razkosala skupina 15 moških, ki so jih iz Riada posebej s to nalogo poslali v Carigrad.

Zaradi sumljivega izginotja novinarja so sicer ministri iz ZDA, Velike Britanije, Francije in Nizozemske odpovedali udeležbo na veliki mednarodni investicijski konferenci, ki bo prihodnji teden potekala v Savdski Arabiji.

Ankara zanika predajo posnetkov ZDA

Turški zunanji minister Mevlet Cavusoglu je danes zanikal, da bi Turčija ZDA predala kakršne koli posnetke, povezane z izginulim savdskim novinarjem Džamalom Hašokdžijem. S tem je zanikal medijske informacije, po katerih naj bi državnemu sekretarju ZDA Miku Pompeu med obiskom v Turčiji v sredo predvajali posnetke in mu predali njihove prepise.

O tem, da je Pompeo slišal in videl prepis posnetkov, je poročala ameriška televizija ABC News, ki se je sklicevala na visoke turške predstavnike. Obstoja posnetkov, na katerih naj bi bilo slišati mučenje in umor Hašokdžija, turške oblasti doslej sicer niso nikoli uradno potrdile. Da takšni posnetki dogajanja 2. oktobra, ko je Hašokdži vstopil v savdski konzulat v Istanbulu, od koder se ni več vrnil, obstajajo, pa že dneve poroča turški provladni tisk.

»Da je Turčija Pompeu ali kateremu koli drugemu ameriškemu predstavniku predala zvočne posnetke, ne pride v poštev,« je na novinarski konferenci v Tirani povedal Cavusoglu, poročajo tuje tiskovne agencije. Vodja turške diplomacije je ob tem poudaril, da ima Turčija informacije in dokaze o tem, kaj se je z novinarjem zgodilo. Ankara bo njegovih besedah informacije o tem delila, ko bo preiskava zaključena. Podrobnosti preiskave ni predstavil. »Ne pride v poštev, da bi te ali druge informacije delili s katerokoli državo,« je bil odločen.

Ameriški State Department je že pred tem zanikal trditve, da je Pompeo slišal zvočne posnetke dogajanja na savdskem konzulatu ali prebral njihove transkripte. Pompeo je med obiskom v Latinski Ameriki to odločno zanikal tudi sam.

Ameriška desnica s kampanjo blatenja

Ameriški desni mnenjski voditelji, kot je samooklicani pastor Pat Robertson, so skupaj s kongresnimi zavezniki predsednika ZDA Donalda Trumpa sprožili kampanjo blatenja savdskega novinarja Džamala Hašokdžija. Washington Post poroča, da želijo s tem Trumpu olajšati zavračanje ostrih ukrepov proti Rijadu.

Nekdanji republikanski kongresnik iz Floride in voditelj oddaje na televiziji MSNBC Joe Scarborough je dejal, da ne more verjeti, da »trgovci s sluzavostjo« na radiu ali drugje trdijo, da je bil Hašokdži povezan z Al Kaido, »ker je bil novinar, ki je poročal o boju proti Sovjetski zvezi«. »Če me ljudje vprašajo, kako nizko lahko gre skrajna desnica s takšno sluzavostjo, potem jim povem, naj pogledajo, kaj se dogaja s Hašokdžijem,« je dodal.