Pomočnik generalnega sekretarja Nata, pristojen za politične in varnostne zadeve, Alejandro Alvargonzales, ki vodi pogovore, je v četrtek sprejel namestnico makedonskega premiera in obrambno ministrico Radmilo Šekerinsko in preostalo delegacijo iz Skopja.

Severnoatlantsko zavezništvo je Makedonijo julija uradno povabilo k začetku pristopnih pogovorov o članstvu v Natu. Generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg je nedavno dejal, da lahko Makedonija postane nova članica zveze le, če bo uresničen dogovor z Grčijo o razrešitvi dolgoletnega spora o imenu Makedonije.

Čeprav je dejal, da je uresničitev dogovora suverena odločitev Makedonije, pa je opozoril, da imajo sedaj priložnost, da izkoristijo ta zgodovinski trenutek.

Na referendumu v Makedoniji je večina volivcev podprla sporazum, a je bila volilna udeležba zgolj 37 odstotkov. Da bi bila odločitev veljavna, bi morala biti volilna udeležba najmanj 50-odstotna.

V skladu s sporazumom, ki sta ga Grčija in Makedonija podpisali 17. junija letos, naj bi se Makedonija imenovala Republika Severna Makedonija. Za uveljavitev sporazuma morajo v Makedoniji spremeniti ustavo, kar je mogoče samo z dvotretjinsko večino v parlamentu. Te pa sedanja vlada brez opozicije nima, vse tudi kaže, da je ne bo imela. Država se tako, kot je napovedal premier Zoran Zaev, vse bolj bliža predčasnim volitvam.