Volitve v nemški zvezni deželi Bavarski so očitno zares prinesle napovedane tektonske premike na nemški politični sceni, ki jih bodo čutili tudi v Berlinu. Vladajoča Krščansko-socialna unija (CSU) je izgubila absolutno večino v deželnem parlamentu in dosegla najslabši rezultat v šestdesetih letih. CSU je sodeč po rezultatih vzporednih volitev dobila 35,5 odstotka glasov ali približno dvanajst odstotkov glasov manj kot pred petimi leti.

»Danes seveda ni lahek dan za CSU. Nismo dosegli dobrega rezultata, sprejemamo pa ga ponižno,« je dejal bavarski premier Markus Söder, ki pa je vseeno napovedal čim hitrejše oblikovanje nove deželne vlade, v kateri CSU vsekakor bo, saj naj bi v 180-članskem parlamentu dobila približno 75 sedežev. A če je CSU na zvezni ravni vajena koalicij, je na deželni to zanjo novost, saj je dolga obdobja sama vodila Bavarsko. Ta bo zdaj šele drugič v zadnjih šestdesetih letih dobila koalicijsko vlado.

Vprašanje pa je, ali se bo na čelu stranke CSU lahko obdržal Horst Seehofer, nemški notranji minister. Dogajanje v CSU ima tako lahko posledice tudi za zvezno vlado, v kateri je bavarska CSU tradicionalno v navezi s krščanskimi demokrati Angele Merkel, ki je tudi vse bolj politično šibka.

Razpoke v navezavi krščanskih demokratov in bavarske CSU v zvezni vladi so se kazale že pred tremi leti, ko je Seehofer nastopil proti politiki odprtih vrat za migrante, ki jo je takrat izvajala Merklova. Njegov poskus, da stranko s tem pomakne bolj k skrajni desnici ter tako odvzame glasove skrajno desni Alternativi za Nemčijo (AfD), pa je zdaj klavrno propadel. AfD je na Bavarskem nastopila prvič in se gladko uvrstila v deželni parlament z enajstimi odstotki glasov. Bavarska je bila še predzadnja dežela, kjer AfD ni bila v parlamentu. Sovoditeljica AfD Alice Weidel je dejala, da rezultati bavarskih volitev kažejo, da »velike koalicije v Berlinu ni več. Tisti, ki so danes na Bavarskem volili za AfD, so obenem rekli, da mora Merklova oditi. Dame in gospodje: odprite pot novim volitvam!«

Položaj Merklove je v resnici vse bolj omajan in pred decembrskim kongresom krščanskih demokratov negotov tudi v njeni stranki. Ker tudi koalicijski socialdemokrati z leve sredine opozarjajo na slabo stanje v koaliciji, ker da se ukvarja predvsem sama s seboj, bi bile tokratne volitve na Bavarskem lahko začetek večjih premikov v zvezni politiki, ki se v Nemčiji napovedujejo že nekaj časa.

Polarizacija se ni izplačala

Slab rezultat CSU gre pripisati osebnim napadom Seehoferja na Merklovo in ostri retoriki proti iskalcem političnega zatočišča, je za agencijo Reuters ocenil Michael Weigl, politolog z univerze Passau. »To je ustvarilo ozračje polarizacije, ki je najbolj koristilo Zelenim in AfD zaradi njunih jasnih stališč do priseljevanja. Stranki CSU pa se je takšen pristop maščeval,« je dejal. Zeleni so se uvrstili na drugo mesto in so sodeč po napovedih vzporednih volitev dobili slabih devetnajst odstotkov glasov ali deset odstotkov več kot pred petimi leti. »Bavarska je danes izbrala umirjenost, človekove pravice in človečnost. To je dober signal za vso Nemčijo,« je dejala predsednica Zelenih Annalena Berbock.

Na tretje mesto se je uvrstila stranka Svobodni volilci (FW) z dobrimi enajstimi odstotki glasov ali dvema več kot pred petimi leti. Četrta je AfD z okoli enajstimi odstotki. Tudi socialdemokrati, ki v zvezni vladi sodelujejo z desnosredinsko navezo, so se odrezali slabo. S približno desetimi odstotki podpore se jim je ta glede na volitve leta 2013 zmanjšala za približno polovico.

Petodstotni prag naj bi presegli še liberalni Svobodni demokrati (FDP).

Andrej Brstovšek, agencije