Skrajni desničar in vodja vladne stranke Liga Matteo Salvini, ki je italijanski notranji minister, dejansko pa tudi vodi vlado, nadaljuje svoj boj proti Domenicu Lucanu, županu kalabrijske vasi Riace, ki je v svetu zgled za pametno priseljensko politiko. V soboto je Salvini ukazal, da se migrante v Riaceju, ki jih je ob 1600 italijanskih prebivalcih vasi okoli 500, zaradi »finančnih nepravilnosti« preseli drugam. Odkar je junija letos prevzel oblast, sta Salviniju, ki si povečuje priljubljenost z razpihovanjem sovraštva do Evropske unije in predvsem do migrantov, vas Riace in njen 60-letni župan trn v peti.

Župan naj bi organiziral fiktivno poroko

Lucano, ki je v zadnjih 20 letih z migranti v skoraj izumrli vasi ustvaril številna nova delovna mesta za Italijane in jo tako oživel, je že deset dni v hišnem priporu. Obtožen je, da je organiziral fiktivno poroko med domačinom in migrantko, ki naj bi tako dobila dovoljenje za bivanje v Italiji. Salvini, ki ima Lucana za »ničlo«, je na twitterju pozdravil njegovo aretacijo: »Bomo videli, kaj bodo zdaj rekli dobri ljudje, ki hočejo Italijo napolniti z migranti.«

Mnogi politiki, intelektualci in umetniki hvalijo dejstvo, da v Riaceju, sredi problematičnega italijanskega juga – ki ga obvladuje mafija, mladi so večinoma brezposelni, migranti pa za mizerno plačo obirajo paradižnike – prišleki iz Afrike in Azije naseljujejo zapuščene hiše, skrbijo za živino ter nasade oljk in pomaranč, se učijo obrti (steklarstva, keramike, krojaštva, mizarstva), pošiljajo svoje otroke v šole… Migranti tako začenjajo novo življenje, obenem pa rešujejo vas, saj bi bila brez njih ena tistih s starimi ljudmi in brez otrok. So rešeni, obenem pa so sami rešitev.

Vse se je začelo pred 20 leti, ko se je tristo Kurdov izkrcalo z nasedle ladje, nekaj sto ostarelih prebivalcev vasi Riace, ki je nekoč štela 2500 ljudi, pa jih je sprejelo. Od takrat je šlo skozi vas, o kateri je Wim Wenders posnel film, več tisoč migrantov. Župana Lucana, ki je blizu komunistom, hvali celo vatikanski dnevnik L'Osservatore Romano.

Zdaj pa se Lucano boji, da so njegovi sovražniki na italijanski »fašistični desnici« postali premočni. Salvini, ki še slišati noče o Lucanovi ideji, da bi Italija problem staranja prebivalstva reševala z migranti, je že sprejel odlok o velikem prihodnjem zmanjšanju vladnih subvencij za projekte za pomoč migrantom.

Italija se je zdaj razdelila na Lucanove privržence in njegove nasprotnike. Med drugim ga z vso strastjo brani svetovno znani pisatelj iz Neaplja Roberto Saviano, ki mu grozi mafija. Prejšnjo soboto je pred Lucanovo hišo, v kateri je Lucano v priporu, recital ob množici poslušalcev. Zapeli so mu tudi znano partizansko pesem Bella Ciao. »Ta trenutek bom vedno nosil v svojem srcu,« je dejal Lucano.

Javno mnenje daje Salviniju prav

Notranji minister Salvini pravi, naj bi se letos število novih migrantov, ki so se izkrcali v Italiji, zmanjšalo z lanskih več kot 100.000 na 21.000, kar pa je predvsem zasluga prejšnjega notranjega ministra, ki se je lani dogovoril z nekaterimi libijskimi milicami o ustavitvi dotoka migrantov. Na facebooku, kjer ima 3,2 milijona sledilcev, pa se Salvini hvali s svojim dekretom o varnosti, s katerim je zaostril kaznovanje prosilcev za azil za prestopke. Njegov sovražen odnos do migrantov se kaže tudi v njegovi nedavni zahtevi, da se majhne trgovine s hrano, ki so namenjene določeni etnični skupnosti, največkrat Indijcem in Bangladeševcem, zaprejo ob 21.00, ker se v njih »srečujejo prekupčevalci z mamili« in ker naj bi motile nočni mir. Italijani so toliko bolj dovzetni za razpihovanja sovraštva do migrantov, ker se je v zadnjih 20 letih njihovo število povečalo z milijona na šest milijonov. Salvinijeva Liga ima tako že 34 odstotkov podpore, kar je dvakrat več, kot je dobila odstotkov na volitvah marca 2018.