Radarski podatki iz ruskega letalskega oporišča Hmeimim jugovzhodno od sirske Latakije, ki jih je novinarjem v Moskvi predložil tiskovni predstavnik ruskega obrambnega ministrstva, general Igor Konašenkov, kažejo, da se je eno od izraelskih bojnih letal F-16 po napadu na cilje na sirski obali usmerilo proti njihovemu izvidniškemu letalu, ki se je iznad Sredozemlja vračalo v bazo. Radarske slike naj bi jasno kazale, da je bilo tarča sirske protiletalske rakete iz sistema S-200 prav to letalo, ki si je s pilotovim manevrom najprej poiskalo zavetje pred njo za ruskim turbopropelerskim Il-20, nato pa sunkovito spremenilo višino in smer leta.

Raketa z zastarelim radarskim sistemom je po istih radarskih podatkih posledično nenadoma spremenila smer proti mnogo večjemu in počasnejšemu cilju. Štiri izraelska bojna letala so bila po navedbah Konašenkova v bližini incidenta, približno 35 kilometrov od sirske obale, in ne, kot zatrjuje Izrael, že v domačem zračnem prostoru. Že pred tem je rusko obrambno ministrstvo objavilo, da jih je poveljstvo izraelskih letalskih sil o načrtovanem letalskem napadu obvestilo le minuto pred njim, tako da praktično niso mogli opozoriti 15-članske posadke izvidniškega letala, poleg tega pa jih je izraelska stran zavedla še z lokacijo napada, ki ga je nato izvedla prav v provinci, kjer je njihovo sirsko oporišče.

Sirija dobiva sistem S-300

Ruska ocena, da je šlo za premišljeno ravnanje izraelskih pilotov, ni samo poslabšala odnosov med državama, ampak se je Moskva odločila, da bo sirsko protiletalsko obrambo okrepila s sistemom S-300 in motilci radarjev vojaških letal. Namestnik sirskega zunanjega ministra Fajsal Mekdad je ob tej napovedi dejal, da bi morali te sisteme dobiti že mnogo prej, da pa bo »moral Izrael, navajen izvajati agresijo na podlagi različnih izgovorov, premisliti, ali naj še napada Sirijo«. Rusija je dobavo raketnega sistema S-300 Siriji zadržala ob izbruhu tamkajšnje državljanske vojne, v ponedeljek pa je njen obrambni minister Sergej Šojgu dejal, da bodo Sirci orožje dobili že v naslednjih dveh tednih, in dal vedeti, da ima sirska vojska že izurjene posadke za njegovo uporabo. John Bolton, svetovalec ameriškega predsednika za nacionalno varnost, je rusko potezo že označil za nevarno povečanje napetosti v že sicer s konflikti prežeti regiji, izraelski premier Benjamin Netanjahu pa je dejal, da bodo nadaljevali z vojaškimi operacijami v Siriji, katerih cilj je preprečiti iransko vojaško utrjevanje v tej državi. Dodal je, da bodo nadaljevali tudi vojaško koordinacijo z Rusijo.