Kaj je Generalna skupščina ZN?

Skupščina ZN je glavni reprezentativni, razpravljalni in odločitveni organ Organizacije Združenih narodov, kjer se sprejemajo ključne odločitve, ki se tičejo članic. Za razliko od Varnostnega sveta, kjer odločajo stalne članice Rusija, Velika Britanija, ZDA, Francija in Kitajska, lahko vanjo svoje predstavnike pošlje vsaka država članica. Trenutno jih je 193, vsaki pa pripada en glas.

Glave naloge

Odloča o sprejemanju novih članic, imenuje generalnega sekretarja, nestalne članice Varnostnega sveta in 15 sodnikov Meddržavnega sodišča v Haagu. Sprejema tudi proračun. Razpravlja o vseh globalno perečih temah, kot so na primer mednarodno sodelovanje, grožnje miru, varnosti in ekonomskemu razvoju, človekovih pravicah in mnogo drugih stvareh ... Vsako leto sprejme na stotine resolucij, ki pa niso pravno zavezujoče.

Kolikokrat se sestaja?

Generalna skupščina se sestaja večkrat na leto. Čeprav je medijsko najbolj izpostavljen vsak začetek jeseni, ko se predstavniki vseh držav sestanejo na sedežu organizacije v New Yorku, diskusije in točke, ki si jih članice zadajo na tem zasedanju, v šestih različnih komitejih premlevajo in popravljajo čez vse leto.

Kdo predstavlja države?

Vsako jesen se zasedanja udeležijo voditelji držav članic, drugih srečanj se načeloma udeležujejo veleposlaniki pri ZN oziroma kakšni manj pomembni državni funkcionarji.

Koliko časa lahko govorijo?

Kolikor časa želijo. Obstaja nepisano pravilo, da ima vsak govornik na voljo 15 minut, vendar ga večina državnikov ne upošteva. Spomnite se samo govorov kubanskega voditelja Fidela Castra in njegovega libijskega kolega Muamerja Gadafija.

Zakaj ima Brazilija vedno prvo besedo?

Na prvih zasedanjih nobena od držav ni želela začeti debate prva. Po začetnem čakanju se je kot prva vedno javila Brazilija. To je postala tradicija in od 10. zasedanja leta 1950 naprej vedno prvi dobi besedo brazilski predstavnik.

Financiranje

V proračun prispeva vsaka članica, glede na svoje zmožnosti. Če posamezna država »članarine« ne poravna, nima pravice glasovanja. Največje plačnice v proračun za obdobje 2016-2018 so ZDA (22 odstotkov), Japonska (9,7), Kitajska (7,9), Nemčija (6,4), Francija (4,9) in Velika Britanija (4,5).