Čeprav so mestne oblasti letos namenile približno 460.000 evrov za prašenje javnih površin, kar je 55.000 evrov več kot lani, se zdi, da je letos komarjev v Zagrebu nemerljivo več, kot jih je bilo konec poletja lani. V hrvaškem Zavodu za javno zdravstvo Andrije Štamparja so poudarili, da je sezona komarjev na vrhuncu, in potrdili, da se je povečalo število zahtev državljanov za dezinsekcijo komarjev. Pojasnili so, da so podjetja za zatiranje mrčesa nenehno na terenu, vendar je toplo vreme v drugi polovici septembra izjemno ugodno za razmnoževanje komarjev.

Mnogi Zagrebčani se pritožujejo, da zaradi komarjev praktično ne morejo biti zunaj svojih domov. V različnih televizijskih prispevkih v minulih dneh so kazali roke in noge, na katerih je bilo na nekaj kvadratnih centimetrih kože videti tudi več deset sledi komarjih pikov. Zaskrbljeni so tudi zaradi morebitnih posledic pika komarja. Pred nekaj dnevi je namreč v Zagrebu umrl 84-letnik zaradi virusa zahodnega Nila, ki ga prenašajo komarji. Na zagrebški kliniki za infekcijske bolezni skrbijo za še štiri osebe, ki so v smrtni nevarnosti zaradi tega virusa.

Infekcije, kot so virus zahodnega Nila ali virusa denge in zike, povzročajo samo nekatere vrste komarjev, zato na zavodu za javno zdravstvo priporočajo individualne zaščitne ukrepe. Poleg oblačil z dolgimi rokavi in hlačnicami ter sredstev, ki odvračajo komarje, med drugim svetujejo namestitev komarnikov na oknih in vratih ter uporabo klimatskih naprav. Potrdili so, da je samo na območju Zagreba zaslediti več kot 30 vrst komarjev, v vsej Hrvaški pa več kot 50 vrst. Med njimi so najagresivnejši tigrasti komarji, ki pikajo tudi čez dan, ne samo takrat, ko ni sonca. Tigrasti komarji potrebujejo za razmnoževanje zelo malo vode, sicer pa v našem delu sveta ne prenašajo nobenih bolezni, so navedli strokovnjaki.

Niso prileteli od daleč, največ sto metrov

Opozorili so tudi, da se komarji razmnožujejo v stoječih vodah, denimo v zamašenih žlebovih, različnih posodah okoli hiš, v katerih se nabira deževnica, cvetličnih loncih, vključno s tistimi na pokopališčih, v zavrženih pnevmatikah in podobno. »Komarji, ki nas pikajo, niso dobri letalci, kar pomeni, da je leglo komarja, ki nas je pičil, nekje v krogu sto metrov,« je izjavila vodja oddelka za dezinsekcijo na zavodu Ana Klobučar. Prebivalcem je svetovala, naj pokličejo dezinsekcijsko službo, ki bo legla poiskala in tudi uničila. Na zavodu pričakujejo, da bo komarjev manj, ko se bodo nočne temperature spustile pod 15 stopinj Celzija, kar meteorologi napovedujejo za prihodnji konec tedna.

Hrvaški mediji še poročajo, da se v mnogih zagrebških trgovinah s kozmetiko in higienskimi izdelki soočajo s pomanjkanjem razpršil in losjonov proti komarjem, saj je bilo letos povpraševanje prebivalcev po repelentih občutno večje kot prejšnja leta. Tudi v zagrebških lekarnah pritrjujejo, da gre letos za rekordno sezono prodaje repelentov in tudi sredstev, ki jih ljudje nanašajo na kožo po pikih komarjev, ker imajo dermatološke reakcije. Sklepajo, da izjemno povpraševanje ni posledica panike zaradi virusa zahodnega Nila, temveč povečanega števila komarjev in njihovih neutrudnih napadov.