Južnokorejski predsednik Moon Jae In je ob koncu obiska v Severni Koreji, ki ga je z gostiteljem Kim Jong Unom sklenil na vrhu korejske svete gore Paektu kot navdušen planinec, ki je v preteklosti vsaj dvakrat pohodniško obiskal streho sveta Himalajo, povedal, da sta večino časa s severnokorejskim voditeljem prebila v razpravljanju, kako iz slepe ulice premakniti pogajanja med Pjongjangom in Washingtonom. Pri pogajanjih namreč ni jasno, ali se najprej posvetiti mirovnemu sporazumu ali denuklearizaciji, pri čemer je Kim ponovil, da so v Severni Koreji pripravljeni za stalno zapreti ključne raketne poligone in jedrski kompleks, če bodo ZDA ustrezno odgovorile.

Kim se osredotoča na gospodarski razvoj, pravi Moon

»Kim je izrazil željo po celoviti hitri denuklearizaciji z osredotočanjem na gospodarski razvoj,« je povedal Moon takoj po vrnitvi v Seul in dodal, da severnokorejski voditelj upa, da se bo zaradi te teme kmalu znova srečal z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom. Dejal je, da Kim ne nasprotuje obisku mednarodnih inšpektorjev v jedrski testni bazi Punggye-ri, edini, v kateri izvajajo podzemne poskuse, kar je Pjongjang do zdaj zavračal, obveščevalne službe pa so navajale, da navkljub prekinitvi jedrskih in raketnih poskusov nadaljuje z raziskavami na tem področju.

Washington se na zadnje namige Moona še ni odzval, je pa že v sredo ameriški zunanji minister Mike Pompeo dejal, da se je prihodnji teden pripravljen srečati s severnokorejskim kolegom Ri Yong Hojem v New Yorku ob robu začetka splošne razprave v generalni skupščini ZN in z drugimi severnokorejskimi predstavniki na srečanju na Dunaju, ki ga pripravlja njegov posebni odposlanec za Severno Korejo Stephen Biegun. ZDA so sicer korejskima voditeljema čestitale za uspešen izid vrha in pozdravile ponovno potrditev skupne izjave Kima in Trumpa na vrhu v Singapurju o popolni denuklearizaciji Korejskega polotoka, vključno s popolno odstranitvijo vseh zmogljivosti v Yongbyonu v prisotnosti inšpektorjev iz ZDA in Mednarodne agencije za jedrsko energijo.