Voditelja Severe in Južne Koreje Kim Jong Un in Moon Jae In sta se med pogovori v Pjongjangu zavezala, da bosta korejski polotok preobrazila v »deželo miru brez jedrskega orožja in jedrskih groženj«. Na skupni tiskovni konferenci sta danes tudi objavila severnokorejsko pripravljenost, da zapre svoj glavni jedrski raziskovalni center v Jongbjonu, a bo to odvisno od ravnanja Washingtona, pri čemer pa nista pojasnila, kaj od ZDA pričakujeta. Je pa Kim med konkretnimi koraki za zmanjšanje vojaške napetosti na polotoku obljubil Moonu zaprtje raketnega poligona v Sohaeju, kjer so izvajali preizkuse medcelinskih izstrelkov, ki naj bi ga izvedli pod nadzorom mednarodnih strokovnjakov.

V severnokorejski prestolnici sta se sešla tudi obrambna ministra obeh držav in podpisala dogovor o tamponskih območjih na demarkacijski črti med državama na kopnem in v Rumenem morju, na katerih od 1. novembra letos ne bo topniških, kopenskih ali pomorskih vojaških vaj. Ukinjajo tudi prelete vojaških letal, vse s ciljem izogibanja incidentom, ki so v preteklosti večkrat ogrozili krhko premirje med državama, ki sta tehnično že skoraj sedem desetletij v vojni.

Moon bi lahko kršil sankcije

Splošna ocena je, da Moon ni izposloval vsega, kar je želel doseči med tridnevnim obiskom v Severni Koreji, ki ga bo jutri sklenil na 2744 metrov visoki gori Paektu z jezerom v vulkanskem kraterju. Gora je po mitologiji prebivalcev obeh držav sveta, z nje pa naj bi se s svojimi gverilci v boj z japonskimi okupatorji spustil Unov ded Kim Il Sung. Moonov glavni cilj je bil narediti konkreten korak proti uničenju severnokorejske jedrske oborožitve, kar pa očitno ostaja v domeni ameriških odločitev. Vseeno se Moon v Seul in nato na srečanje z Donaldom Trumpom ob robu zasedanja generalne skupščine OZN vrača z obeti nadaljnjega pozitivnega razvoja dogodkov na korejskem polotoku. V tej luči je predvsem za Pjongjang pomembno, da Moon podpira ponovni zagon posebne industrijske cone Kaesong, ki je ob svojem polnem obratovanju prinašala Severni Koreji okoli 110 milijonov dolarjev v plačah zaposlenih in davkih, po njenem začasnem južnokorejskem zaprtju leta 2016 pa se je znašla lani tudi pod novimi sankcijami Varnostnega sveta ZN, ki so prepovedale skupne finančne projekte s Severno Korejo. Poleg tega bi lahko sprejete mednarodne sankcije kršili tudi s Kimovim in Moonovim dogovorom o bližnji obnovitvi južnokorejskih turističnih obiskov gorskega območja Kumgang s posebnim administrativnim statusom, ki so jih prekinili že leta 2008, ko je tam severnokorejska vojska ustrelila neko južnokorejsko turistko in je Pjongjang zavrnil seulsko zahtevo po skupni preiskavi.

Južnokorejska opozicija je zato Moona že obdolžila, da je pripravljen kršiti sprejete sankcije v svojih prizadevanjih za denuklearizacijo polotoka. Bruce Bennett z ameriške korporacije RAND pa je menil, da južnokorejski predsednik zelo tvega, če resnično upa, da bo Trump enostavno storil, kar si želi Severna Koreja. Sam Trump je medtem dogovore korejskega vrha označil za »zelo vznemirljive« ter dodal da sta s Kimom trenutno mirna.