Ruska vojska je sporočila, da je sirska protiletalska obramba nad Sredozemskim morjem v bližini obale v ponedeljek pozno zvečer pomotoma sestrelila rusko izvidniško letalo IL-20, v katerem je bilo petnajst ljudi, medtem ko so Izraelci napadli položaje v Siriji z letali F-16. Samo nekaj ur pred incidentom je Rusija sporočila, da napada na Idlib, zadnjega večjega območja pod nadzorom upornikov, po dogovoru s turškim predsednikom Recepom Tayyipom Erdoganom ne bo.

V Moskvi trdijo, da je za sirsko sestrelitev njihovega letala kriv Izrael, ker jih je prepozno, to je v »zadnji minuti«, obvestil, da bo napadel v Siriji. Rusija in Izrael imata namreč že več let sistem medsebojnega obveščanja, s katerim želita preprečiti morebitne medsebojne spopade na sirskem nebu. Raketni napad izraelskih letal F-16 na sirski vojaški objekt se je zgodil v bližini ruske vojaške letalske baze v Hmejmimu, okoli katere je skoncentrirana ruska protiletalska obramba in kamor bi se moralo vrniti rusko izvidniško letalo. V Moskvi Izraelce celo obtožujejo, da so s svojimi letali F-16 izzivali sirsko protiletalsko obrambo oziroma se skrili za rusko izvidniško letalo, ki so ga Sirci potem sestrelili. Ruski obrambni minister Sergej Šojgu je v telefonskem pogovoru z izraelskim kolegom Avigdorjem Libermanom omenil možnost ruskih protiukrepov. Izraelski veleposlanik v Moskvi se je moral oglasiti na ruskem zunanjem ministrstvu, kjer so mu brali levite. Ruski predsednik Vladimir Putin pa je incident nekako spravljivo primerjal s turško sestrelitvijo ruskega vojaškega letala leta 2015, saj ta ne preprečuje današnjega zavezništva med Moskvo in Ankaro.

Grožnja svetovnemu miru

V izraelski vojski obžalujejo smrt 15 Rusov, a trdijo, da niso krivi in da rusko letalo ob sestrelitvi ni bilo na območju operacij izraelskih letal. Te potekajo v Latakiji, kjer so napadli sirski vojaški objekt za izdelavo orožja pod nadzorom Hezbolaha, trdijo v Tel Avivu.

Še v soboto pa so Izraelci znova napadli mednarodno letališče v Damasku, kjer naj bi imeli Iranci skladišče težkega orožja. Po podatkih Sirskega observatorija je Izrael – ob ruskem dopuščanju – samo v zadnjem mesecu v Siriji ubil 113 Irancev, ki se borijo na Al Asadovi strani. Mnogi analitiki menijo, da so največja grožnja svetovnemu miru prav napetosti med Izraelci in Iranci v Siriji. Izraelci se močno bojijo iranskega raketnega napada iz bližine sirsko-izraelske meje.

Dobra novica iz Sočija

Vsekakor pa je dobra novica, da sta Putin in Erdogan v ponedeljek v Sočiju sklenila dogovor o demilitariziranem območju okoli Idliba, kjer so različne uporniške skupine in trije milijoni civilistov. Ne le v Moskvi, tudi v Teheranu so zadovoljni, da se Ankara ne bo prisiljena spet zbližati z Zahodom. Rusija pa zdaj ni obtožila Al Asadovega režima za sestrelitev letala, ker so odnosi med Moskvo in Damaskom po tem Putinovem popuščanju Erdoganu že tako slabi.

Toda nekateri dvomijo, da se bosta Moskva in Damask res izogibala povzročanju incidentov v Idlibu, kar bi lahko vodilo do napada na ta severozahodni del Sirije, kjer je večina upornikov vendarle skrajnežev. V najboljšem primeru bi sporazum iz Sočija vodil do postopne vključitve Idliba v sirsko državo. V najslabšem pa bi za nekaj tednov preložil Asadov napad.