V Turističnem združenju Portorož tako ugotavljajo, da so na destinaciji Portorož in Piran po številu hotelskih nočitev v juliju za eno odstotno točko presegli lanskoletne številke, ki so bile izjemne. V avgustu pa beležijo za dve odstotni točki več hotelskih nočitev kot v enakem obdobju lani.

Skladno z izjavami hotelirjev ocenjujejo še, da bodo njihovi letošnji prihodki višji od lanskoletnih, saj mnogi dosegajo višjo povprečno ceno kot lani v enakem obdobju.

Turiste vse bolj zanimajo doživetja, med temi pa je vsekakor na prvem mestu gastronomija. Aktualni so tudi krajši izleti po obali in zaledju. Mnoge turiste in enodnevne obiskovalce pa pritegnejo številne poletne prireditve.

Turiste zanima tudi zaledje

Kot še opažajo v turističnem združenju, se v Portorožu spreminja tudi segment gostov: »Vse več je takšnih, ki so pripravljeni poleg namestitve doživeti še kaj posebnega in edinstvenega.« Skladno s tem jim na destinaciji ponujajo vse več edinstvenih doživetij, pri čemer se ne omejujejo le na obmorski pas, ampak vključujejo tudi zaledje.

V Portorožu tudi v septembru pričakujejo dober obisk, čeprav so pri tem, kot opozarjajo, odvisni tudi od vremena, ki je letos nekoliko muhasto. Napovedi lokalnih hotelirjev glede obiska so sicer pozitivne, saj predvidevajo, da bo letošnja sezona celo malenkost boljša od lanskoletne, ki je že bila rekordna.

Tudi julijski podatki v izolski občini pričajo o polni zasedenosti. Tako so v tamkajšnjem turističnem združenju zabeležili za odstotek več nočitev v hotelskih namestitvah, porast v gostiščih in hostlih je bil devetodstoten, v kampih pa šestodstoten. Pri tem so v juliju opazili porast čeških, madžarskih in belgijskih gostov. Razmerje domači : tuji je na isti ravni kot v prvih šestih mesecih. Povprečna doba bivanja v juliju je bila 3,4 dni. Najdlje so se zadržali slovenski, nemški in češki gostje, in sicer v povprečju po pet dni.

Za avgust v Turističnem združenju Izola statističnih podatkov še nimajo, po besedah hotelirjev pa bo tudi ta mesec dobro zaseden. »Ekstremno povečanih indeksov sicer ne pričakujemo, saj julij in avgust predstavljata glavno poletno turistično sezono, kar pomeni, da so kapacitete vsa leta polno zasedene,« so dodali. Tudi po prvih pogovorih z gostinci so ti s poletno sezono zadovoljni.

Porast nemških, belgijskih, poljskih in švedskih gostov

Tudi v Kopru beležijo boljšo poletno sezono od lanske. Tako so na mestni občini zabeležili 20 odstotkov več prihodov in okoli deset odstotkov več nočitev v primerjavi z lanskim poletjem. Kot so pojasnili, je to tudi posledica večjega števila nastanitvenih obratov.

V primerjavi z lanskim poletjem v Kopru beležijo porast nemških, belgijskih, poljskih in švedskih gostov, več pa je tudi domačih gostov. Pričakovanja so v septembru tudi obetajoča, saj tako v Kopru kot na območju slovenske Istre gostijo številne večje prireditve, ki bodo zagotovo vplivale tudi na nočitve.