»Počakajte, da se začne predstava,« je senator iz Arizone John McCain lani rekel novinarjem, ki so ga po pogovoru z Donaldom Trumpom spraševali, ali bo podprl odpravo Obamove zdravstvene reforme. Številke v senatu so bile zelo tesne – Trump je potreboval vsak glas, da razgradi enega temeljnih dosežkov Obame. Ni pa zanj imel pravega nadomestila, kar je motilo senatorja iz Arizone, ki so mu le teden dni prej diagnosticirali agresivni možganski tumor. Kar je sledilo, je bila resnično predstava: McCaina v trenutku, ko so ga poklicali, naj glasuje, ni bilo v senatni dvorani. Tik zatem pa je vsem na očeh vanjo vkorakal, na podiju iztegnil roko, in ko je imel popolno pozornost, je v slogu rimljanskega gladiatorskega občinstva obrnil palec navzdol. Ena osrednjih Trumpovih predvolilnih obljub je spektakularno padla v vodo.

McCain ni bil edini republikanec, ki je glasoval proti Trumpovi odpravi Obamacara – enako sta storili senatorki iz Maina in z Aljaske. Toda v sedanji garnituri ameriških kongresnikov in senatorjev ni mogoče najti nikogar, ki bi se bil pripravljen tolikokrat in tudi tako izpostavljeno zoperstaviti načrtom in željam lastne stranke kot 81-letni senator iz Arizone, ki je v soboto izgubil bitko z boleznijo. McCaina se je zaradi nepodrejanja strankarski disciplini, trdnih stališč in trme oprijel sloves samosvojca, kar je kazal skozi dolgoletno politično kariero – kot kongresnik (1983–1987) in potem kar 31 let kot senator. V letih 2000 in 2008 je bil republikanski predsedniški kandidat, leta 2008 je osvojil tudi strankino predsedniško nominacijo in izgubil proti demokratu Baracku Obami. Takrat je imel 71 let, svojo agilnost in dobre gene pa je v predvolilnem boju proti 25 let mlajšemu nasprotniku dokazoval tudi s tem, da je na shodih nastopal skupaj z materjo Roberto, ki zdaj šteje 106 let.

Izredno oster kritik Rusije

McCain je svojo trmoglavost, ki mu je hkrati prinesla status enega najvplivnejših senatorjev, odmevno pokazal že prej. V vietnamski vojni je bil po sestrelitvi njegovega letala pet let vojni ujetnik. Do konca življenja je čutil posledice mučenja, ki mu je bil podvržen. Ko so Vietnamci izvedeli, da je sin ameriškega admirala, so ga hoteli izpustiti, pa ni hotel oditi, če prej ne izpustijo tistih, ki so bili v ujetništvu dlje od njega.

Zunanja politika je bila ena prednostnih interesov McCaina. Bil je jastreb, ki ga razen v primeru Somalije ni motilo, ko je imela Amerika prst na sprožilcu – podprl je napad na Irak in Afganistan, kritiziral je Obamovo zadržanost do posredovanja v Siriji, še najbolj pa je bil ves čas kritičen do Rusije. Razumel jo je kot grožnjo zahodni demokraciji in zvezi Nato ter zavezništvu ZDA in Evrope, ki ga je močno podpiral. Ko se je Trump pretekli mesec v Helsinkih sestal z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom, je McCain dejal, da je bila to »tragična napaka« in da »se ni še noben ameriški predsednik nikoli tako klečeplazno ponižal pred tiranom«. To je bil le eden od številnih sporov, ki sta jih imela, odkar je Trump zakorakal v politiko. Trump je denimo dejal, da McCain zanj ni vojni heroj, ker so ga ujeli, McCain je Trumpu očital, da s svojimi nastopi »podžiga norce«. Zdelo se je, da je bil v resnih skrbeh za republikansko stranko pod sedanjim predsednikom in da ga je ta skrb spremljala do konca.

Ga bo nasledila soproga?

Tako ni čudno, da je McCain družini izrekel željo, naj na pogrebu ne bo Trumpa, kjer bo v imenu administracije podpredsednik Mike Pence. Trump je v tvitu izrekel sožalje družini, nič pa ni komentiral dolgoletne McCainove kariere. Na žalni slovesnosti v narodni katedrali v Washingtonu bosta govorila Obama in George Bush. McCain bo ležal v poslopju kongresa Arizone in potem zveznega kongresa v Washingtonu, z vojaškimi častmi ga bodo pokopali na pokopališču vojaške pomorske akademije v Annapolisu.

Eno od vprašanj je, kdo ga bo nasledil v senatu, kjer imajo republikanci tesno večino 51 sedežev, demokrati jih imajo 49. Vsekakor ga bo do nadomestnih volitev za njegov sedež, ki bodo leta 2022, nasledil republikanec, saj mora guverner po zakonodaji Arizone za začasnega senatorja imenovati nekoga iz iste stranke. Zanimivo je, da se kot mogoča izbira omenja tudi McCainova soproga, 64-letna Cindy McCain.